Nowy kierunek studiów - Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna

Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (studia 5-letnie jednolite magisterskie) to nowy kierunek studiów w ofercie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który będzie można studiować już od października 2018 r.  Kierunek studiów został zgłoszony do konkursu: POWR.03.01.00-IP.08-00-PKN/18 na Programy kształcenia nauczycieli. (UWAGA! uruchomienie kierunku jest uzależnione od pozytywnego wyniku konkursu).

Absolwent kierunku uzyskuje kwalifikacje zgodnie z założeniami nowego profesjonalizmu rozwijając swoje dyspozycje intelektualne i osobowościowe do refleksyjnego interpretowania rzeczywistości społecznej i edukacyjnej. Absolwenci należą do grupy specjalistów w zakresie pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz uzyskują kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela przedszkola i nauczyciela klas I-III szkoły podstawowej. Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna to kształcenie na profilu praktycznym na 5-letnich studiach jednolitych magisterskich.

Student w trakcie 5 lat studiów zdobywa szeroką wiedzę, umiejętności i kompetencje oraz odpowiednie kwalifikacje zawodowe i naukowe. Pogłębia swoje kompetencje w zakresie samodzielności, uczciwości i dyscypliny. Otwarty jest na zmieniające się potrzeby otoczenia, w tym potrzeby rynku pracy. Poprzez realizację szerokiej oferty praktyk podejmuje aktywną i intensywną współpracę z placówkami przedszkolnymi i szkołami podstawowymi. Kształcenie na kierunku praktycznym czyni go konkurencyjnym i pożądanym kandydatem do ubiegania się o potencjalne miejsca pracy w zawodzie nauczyciela przedszkola i klas I-III szkoły podstawowej.

Zajęcia na studiach prowadzone są przez zarówno przez naukowców-badaczy związanych z wczesną edukacją, jak i osoby mające uznane doświadczenie praktyczne w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Program kształcenia pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej obejmuje praktyki ogólnopedagogicze oraz dydaktyczno-wychowawcze, które są realizowane zamiennie z kształceniem teoretycznym. Na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna opracowano nową koncepcję spersonalizowanego wyboru atrakcyjnych przedmiotów w programie kształcenia.

Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna obejmuje w swoim programie także przedmioty do wyboru prowadzone w języku angielskim.

Kierunek ten będzie dostępny wyłącznie w trybie stacjonarnym. Osoby zainteresowane studiami niestacjonarnymi mogą wybrać kierunek pedagogika wczesnoszkolna - studia pierwszego stopnia.

UWAGA! Uruchomienie studiów jest uzależnione od przyznanego dofinansowania ze środków NCBiR. W przypadku nieuruchomienia studiów z przyczyn braku dofinansowania ze środków NCBiR kandydaci, którzy zostali zakwalifikowani na kierunek pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna będą mogli dokonać wyboru innego zaproponowanego kierunku w ramach wolnych miejsc.

Rejestracja na kierunek pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna trwa do 12 września 2018 r.

Szczegółowe informacje na stronie www.rekrutacja.ukw.edu.pl.