Uroczysta sesja sejmiku na UKW

7 czerwca 2018 r. w Auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbyła się uroczysta sesja sejmiku województwa w ramach oficjalnych obchodów Święta Województwa. Podczas sesji trzy bydgoszczanki urodzone w latach 1917-18 odebrały wybite specjalnie z okazji stulecia odzyskania niepodległości medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Będą to kolejne osoby, sięgające pamięcią pierwszych lat restytucji odrodzonego państwa polskiego, które uhonorowano z okazji stulecia odzyskania niepodległości.

W programie sesji znalazły się także: wręczenie nagrody Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae dla Oddziału Bydgosko-Toruńskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz wykład dr. hab. Zdzisława Biegańskiego z UKW: Kujawy i Pomorze w okresie odbudowy Państwa Polskiego (1918-1920). Ponadto cztery szkoły z regionu: Zespół Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu, Szkoła Podstawowa im. Królewny Anny Wazówny w Gorczenicy (powiat brodnicki), Szkoła Podstawowa nr 19 im. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, a także Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Fundacja Wiatrak otrzymali symboliczne insygnia województwa.

fot. A. Obiała