UKW na pikniku naukowym i w ambasadzie w Sztokholmie

UKW na pikniku naukowym i w ambasadzie w Sztokholmie

W dniach 15-17 czerwca 2018 r. przedstawiciele Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, na zaproszenie Ambasady Polskiej w Szwecji przebywali w Sztokholmie. Cele wizyty związane były z realizacją współpracy w zakresie komercjalizacji oraz uczestnictwem w polskim pikniku naukowym w Sztokholmie (16 czerwca 2018 r.) - Polish Science Picnic in Sztokholm 2018. Było to pierwsze tego typu wydarzenie organizowane w Szwecji, zainicjowane przez Ambasadę RP.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego był jedną z czterech polskich instytucji zaproszonych przez Ambasadę RP do współorganizacji Pikniku i jedyną uczelnią z Polski, która miała możliwość zaprezentowania się mieszkańcom Sztokholmu. Obok UKW wśród wystawców znaleźli się również: Centrum Nauki Kopernik, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN - Nencki oraz Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Polish Science Picnic in Sztokholm, odbył się w samym centrum miasta - w Parku Kungsträdgården.

Na stoisku UKW odbywały się warsztaty z projektowania, skanowania oraz druku 3D, prezentacje dotyczące zastosowania technologii druku 3D w medycynie, m.in. do budowy egzoszkieletu, a także warsztaty z zakresu funkcjonowania interfejsu mózg-komputer. Zajęcia przeprowadzili dr hab. inż. Marek Macko, prof. nadzw. Prorektor ds. Nauki i Współpracy, dr inż. Dariusz Mikołajewski i mgr Zbigniew Szczepański. Podczas Pikniku naukowców z UKW wspierało Biuro Organizacyjne Bydgoskiego Festiwalu Nauki - mgr Agnieszka Balcer oraz dr Adam Kosecki. Stoisko UKW cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Przedstawiciele UKW podczas pobytu w Szwecji mieli możliwość uczestniczenia w dwóch spotkaniach z Ambasadorem RP w Szwecji - Wiesławem Tarką, które odbyły się na terenie Ambasady RP w Sztokholmie. Odbyły się również spotkania robocze, podczas których zaprezentowano naukowo-badawczą ofertę UKW oraz nawiązano współpracę na polu komercjalizacji. W jednym ze spotkań prowadzonym przez Andersa Ronandera, prezesa Szwedzko-Polskiej Izby Handlowej, dyskutowano o potencjalnych możliwościach w zakresie współpracy naszej uczelni z przedsiębiorstwami polskimi i szwedzkimi. Drugie robocze spotkanie z Marią Olsson - przewodniczącą Rady Fundacji Polonia Gospodarcza Świata oraz wiceprzewodniczącą Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji skoncentrowane było na ocenie poziomu innowacyjności potencjału wybranych przedsięwzięć oferowanych przez UKW. Dodatkowo nawiązano kontakt ze Szwedzką Akademią Nauk Inżynieryjnych (The Royal Swedish Academy of Engineering Sciences).

Zapraszamy również do obejrzenia fotorelacji na stronie Ambasady RP w Sztokholmie.