Uroczysta inauguracja roku akademickiego

10 października 2018 roku na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oficjalnie zainaugurowano nowy rok akademicki 2018/2019! Uroczystość ta stała się przyczynkiem do rozpoczęcia świętowania obchodów Jubileuszu 50-lecia Uczelni, który stanowi piękną kartę historii szkolnictwa wyższego Bydgoszczy i regionu kujawsko-pomorskiego.

Historia naszej Uczelni została zapoczątkowana w 1969 r. utworzeniem Wyższej Szkoły Nauczycielskiej, która w 1974 r. została przekształcona w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, a w 2000 r. - w Akademię Bydgoską, by na bazie wieloletnich doświadczeń w 2005 r. powołać do życia Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Minione 50 lat to historia wielu ludzi - dydaktyków i naukowców o uznanym dorobku badawczym w Polsce i na świecie oraz studentów i ponad 100 tysięcy absolwentów, którzy budowali i nadal wzbogacają potencjał intelektualny i Bydgoszczy oraz regionu kujawsko-pomorskiego.

Gościem tego wyjątkowego wydarzenia był Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr Jarosław Gowin. Wicepremier przybliżył zgromadzonym gościom nową ustawę o szkolnictwie wyższym. Konstytucja dla Nauki weszła w życie 1 października 2018 r. Minister przekazał naszemu Uniwersytetowi 29 425 000 zł w formie obligacji skarbowych z przeznaczeniem na finansowanie zadań inwestycyjnych.

Inauguracja to święto całej uczelni, studentów, absolwentów, pracowników i przyjaciół Uniwersytetu. Ważnym momentem inauguracji była immatrykulacja studentów i doktorantów I roku - w imieniu koleżanek i kolegów ślubowanie na ręce Rektora złożyli studenci i doktoranci, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas postępowania rekrutacyjnego.

Podczas uroczystości wręczono pracownikom UKW Medale Komisji Edukacji Narodowej, które nadaje Minister Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, otrzymali je:

• dr Sebastian Bednarowicz - Instytut Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej;
  • dr Michał Borodo - Instytut Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej;
  • dr hab. Agnieszka Gołębiowska-Suchorska - Instytut Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej;
  • dr Anetta Głowacka-Penczyńska - Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych;
  • dr Magdalena Grabowska - Instytut Psychologii;
  • dr Katarzyna Grysińska-Jarmuła - Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych;
  • dr Michał Habel - Instytut Geografii
  • dr hab. Tomasz Kawski, prof. nadzw. - Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych;
  • dr hab. Ryszard Mordarski - Instytut Filozofii;
  • dr Monika Peplińska - Instytut Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa;
  • dr Katarzyna Siewert-Kowalkowska - Instytut Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej;
  • mgr Andrzej Silwanowicz - Instytut Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej;
  • dr Ewa Sokołowska - Instytut Kultury Fizycznej;
  • mgr Edyta Wood - Instytut Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej;
  • dr Natalia Zemlyanaya - Instytut Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej;
  • dr Monika Opioła-Cegiełka - Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych;
  • dr hab. Marek Zieliński, prof. nadzw. - Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych.

Władze UKW nagrodziły również najlepszych studentów. Tytuł Najlepszego Absolwenta minionego roku akademickiego otrzymał mgr Bartłomiej Kozłowski (edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej), a Najlepszej Studentki – Anna Jastrzębska (edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej). Wyróżnione za osiągnięte sukcesy sportowe zostały także wioślarki – Monika Kowalska i Klaudia Jedynak.
Bartłomiej Kozłowski i Anna Jastrzębska otrzymali dodatkowo nagrody Santander Universidades. To wyróżnienie trafiło ponadto do rąk Antoniego Torzewskiego – najlepszego studenta Wydziału Administracji i Nauk Społecznych oraz Darii Pawlewicz, docenionej za osiągnięcia artystyczne.

Wykład inauguracyjny: Kino polskie wobec niepodległości 1918-2018 wygłosił natomiast prof. dr hab. Piotr Zwierzchowski z Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa UKW.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Biuro Rektora w składzie: Iwona Staszewska-Chyła, Sylwia Szyińska-Zaremba, Monika Zielińska-Wódecka, uroczystość prowadziła Iwona Staszewska-Chyła.

Wiecej zdjęć w galerii.

fot. A. Obiała