Trzy medale dla UKW na Wystawie Wynalazków IWIS

W dniach 15-17 października 2018 r. w pięknych wnętrzach Politechniki Warszawskiej odbyła się Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS - International Warsaw Invention Show IWIS 2018. Jest to największe w Polsce międzynarodowe wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. Co roku na wystawie goszczą wynalazcy z ponad 25 państw świata prezentujący na wystawie innowacje stanowiące przegląd osiągnięć technicznych, częściowo już wykorzystywanych w praktyce, a częściowo wciąż oczekujących na wdrożenie. Każdego roku wystawie towarzyszą wykłady i prelekcje dotyczące ochrony własności intelektualnej, organizowany jest również Światowy Konkurs Chemiczny.

Przemyślana strategia rozwoju Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w obszarze innowacyjności i komercjalizacji wyników badań naukowych i przy tej okazji przyniosła owoce w postaci kolejnych medali:

1. złoty medal za:
    Proekologiczna technologia przemysłowego zagospodarowania odpadowego poli(kwasu mlekowego) [PLA, polilaktyd] jako alternatywnego surowca poliolowego do produkcji poliuretanów przeznaczonych dla branży budowlanej
    dla zespołu:
    dr hab. inż. Joanna Paciorek-Sadowska prof. nadzw., mgr Marcin Borowicz, prof. dr hab. inż. Bogusław Czupryński, dr inż. Joanna Liszkowska, mgr inż. Ewa Tomaszewska - Katedra Chemii i Technologii Poliuretanów, Instytut Techniki, Wydział Matematyki, Fizyki i Techniki, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
    Opis rozwiązania:
    Pozyskiwanie tanich surowców do produkcji poliuretanów jest aktualnie bardzo pożądane, ponieważ materiały te należą do grupy najlepszych termoizolacji. Wśród materiałów komercyjnie dostępnych, najlepszymi właściwościami termoizolacyjnymi o niskim współczynniku przewodzenia ciepła λ charakteryzują się pianki PUR. Materiały te wpływają na zmniejszenie ilości produkowanego ditlenku węgla poprzez uczynienie naszych budynków bardziej sprawnymi energetycznie. Najprostszym i najbardziej opłacalnym sposobem jest zastosowanie odpowiedniej izolacji  w celu uzyskania lepszego efektu energetycznego. Wynalazek dotyczy technologii przetwarzania odpadów z tworzywa - poli(kwasu mlekowego) - PLA. Technologia zakłada recykling chemiczny tworzyw PLA o różnych parametrach przetwórczych przy użyciu alkoholi wielowodorotlenowych, wobec katalizatora metaloorganicznego. Produktem końcowym recyklingu jest nowy ciekły surowiec poliolowy stanowiący alternatywę dla surowców petrochemicznych. Poliole te stanowią jeden z dwóch podstawowych składników niezbędnych do wytworzenia m.in. materiałów poliuretanowych stosowanych w budownictwie.
  2. srebrny medal za:
    Rozdrabniacz do tworzyw sztucznych
    dla międzyuczelnianego zespołu
    dr hab. inż. Marek Macko prof. nadzw., mgr Michał Bogdański, mgr Mariusz Lenc - Instytut Mechaniki i Informatyki Stosowanej, Wydział Matematyki, Fizyki i Techniki, Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz, Polska, prof. dr hab. inż. Józef Flizikowski - Instytut Technik Wytwarzania, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy
    Opis rozwiązania:
    Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do rozdrabniania materiałów lepko-sprężystych, w szczególności tworzyw sztucznych - również poużytkowych. Różnorodność w zakresie wielkości, kształtu oraz własności mechanicznych materiałów poddawanych rozdrabnianiu powoduje, że do rozdrabniania stosowane są różne rozwiązania konstrukcyjne rozdrabniaczy. Wadą znanych rozwiązań konstrukcyjnych rozdrabniaczy tworzyw konstrukcyjnych jest ich mała wydajność, duże zapotrzebowanie energii, wysoki poziom hałasu, niemożliwość uzyskania precyzyjnego rozkładu ziarnowego, niebezpieczeństwo silnego nagrzewania tworzywa w komorze rozdrabniacza oraz wysokie ryzyko uszkodzenia elementów roboczych – zwłaszcza noży. Opracowany w ramach wynalazku zespół roboczy zastosowany w urządzeniach rozdrabniających powoduje poprawę parametrów eksploatacyjnych, zwiększenie efektywności rozdrabniania, stabilną i bezawaryjną pracę, co w konsekwencji przyczynia się do zwiększenia wydajności masowej procesu oraz spadku jednostkowego zużycia energii.
  3. brązowy medal za:
    Wkład do siedziska wózka inwalidzkiego dla pacjentów ze skostnieniami
    dla międzyuczelnianego zespołu
    dr inż. Dariusz Mikołajewski - Instytut Mechaniki i Informatyki Stosowanej, Wydział Matematyki, Fizyki i Techniki, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dr Emilia Mikołajewska - Katedra Fizjoterapii, Wydział Nauko o Zdrowiu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
    Opis rozwiązania:
    Skostnienie w obrębie stawu biodrowego poprzez jego unieruchomienie w danym kącie, uniemożliwiającym ruch, powoduje utrudnienie w korzystaniu z wózka w pozycji siedzącej z kątem pomiędzy tułowiem a kością udową wynoszącym 90 stopni. Powoduje to niebezpieczne zsuwanie się użytkownika z wózka, grożące niebezpiecznym upadkiem. W części przypadków uniemożliwia to korzystanie z wózka, skazując osobę niepełnosprawną na pozostawanie w łóżku, co drastycznie obniża jej jakość życia. Zaproponowane rozwiązanie umożliwia komfortowe i bezpieczne korzystanie z wózka. Rozwiązanie obejmuje rozwiązanie wkładu do siedziska wózka inwalidzkiego dla pacjentów ze skostnieniami w obrębie stawów biodrowych oraz oparty na inteligencji obliczeniowej system wspomagający projektowanie i wykonanie wkładu do wózka inwalidzkiego dla ww. osób, którego zadaniem jest zapewnienie optymalnego dopasowania wkładu do wózka inwalidzkiego do wymogów kątowych zaistniałych w wyniku skostnień okołostawowych.