powstanie wielkopolskie

Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy prof. dr hab. Jacek Woźny, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Poznaniu Tadeusz Musiał zapraszają na konferencję z okazji 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego zatytułowaną: Powstanie wielkopolskie w regionie bydgoskim. Refleksje 100 lat później.
Konferencja odbędzie się 5 grudnia 2018 r. w Bibliotece UKW w Bydgoszczy przy ul. Karola Szymanowskiego 3, początek godzina 10.00. Konferencji będzie towarzyszyć wystawa historyczna: Bydgoszcz w dobie Powstania Wielkopolskiego.
Rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego w rejonie bydgoskim należy do najważniejszych dat w dziejach miasta Bydgoszczy i okolicznych ziem należących do regionów historycznych Kujaw, Krajny i Pałuk. Szczególnie w 100-lecie wydarzeń powstańczych należy upamiętnić ludzi, którzy podjęli się trudu, aby osobistym czynem dać wolność ziemiom od ponad wieku zniewolonym. Bydgoszcz na upragnioną wolność musiała poczekać jeszcze do stycznia 1920 r., ale polscy mieszkańcy grodu nad Brdą nieśli pomoc i dawali wsparcie powstańcom walczącym na zachód i południe od rzeki Noteć, między innymi pod Rynarzewem, Szubinem, Kcynią, Nakłem, Inowrocławiem czy Żninem.
Dziś należy się pamięć tamtym ludziom i wydarzeniom. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy nigdy nie zapomniał o bohaterach z przełomu lat 1918 i 1919, czego przykładem jest konferencja, prace badawcze historyków Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW czy wystawy realizowane przez Bibliotekę naszej Uczelni.
Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystości 5 grudnia.

Zapraszamy!