Międzynarodowe sympozjum pt. Where Jędrzej Śniadecki met Jan Czochralski...

Centrum Transferu Technologii i Innowacji UKW zaprasza na Międzynarodowe Sympozjum pt. Where Jędrzej Śniadecki met Jan Czochralski. From innovative high-tech to patents and business incubators, które odbędzie się w dniach 10–11.12.2018 r. w budynku Regionalnego Centrum Innowacyjności UTP w Bydgoszczy - sala Senatu C8 (Al. prof. S. Kaliskiego 7). Drugiego dnia Sympozjum w godz.10.00–13.40 odbędzie się wystawa posterów prezentujących granty przedwdrożeniowe z projektu pn. Inkubator innowacyjności+.

Sympozjum jest dofinansowane przez Bank Pekao i objęte honorowym patronatem marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.
Sympozjum zorganizowano w ramach idei pod nazwą: Jędrzej Śniadecki i Jan Czochralski – wielcy synowie regionu kujawsko-pomorskiego. Badania stosowane na rzecz społeczności lokalnej – w stulecie odzyskania niepodległości.

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy (Lider Konsorcjum) oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy od 2017r. realizują wspólny projekt pn. Inkubator innowacyjności +. Obie uczelnie dostały na ten cel prawie 3,8 mln zł z Unii Europejskiej z programu realizowanego w ramach projektu pozakonkursowego pn. Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020 (Działanie 4.4).

Z całej kwoty dofinansowania ok. 1,9 mln zł obie uczelnie przeznaczyły na wewnętrzne działanie konkursowe, które ma promować najlepsze innowacyjne projekty, wynalazki, pomysły, badania naukowe, które mogą być zastosowane w biznesie i trafić na rynek w formie konkretnych usług czy produktów. Naukowiec lub wyróżniony zespół badawczy mógł przeznaczyć uzyskane pieniądze (do 90 000 zł netto) np. na zakup niezbędnych materiałów, będzie możliwe wykorzystanie dodatkowej aparatury badawczej, zamówienie usług badawczych na zewnątrz itp.

W obu edycjach konkursu zorganizowanego na UKW w Bydgoszczy w trybie konkursowym zrealizowano 10 następujących grantów przedwdrożeniowych na łączną kwotę 670 550,62 zł netto:

• Wniosek nr 01/01/2017/UKW
    Tytuł projektu: Proekologiczna technologia przemysłowego zagospodarowania odpadowego poli (kwasu mlekowego) (PLA, polilaktyd) jako alternatywnego surowca dla branży poliuretanowej
    Kierownik Grantu: dr hab.
    Inż. Joanna Paciorek - Sadowska, prof. nadzw.
  • Wniosek nr 02/01/2017/UKW
    Tytuł projektu: Drukowany 3D egzoszkielet pasywny dla dzieci z osłabieniem kończyn górnych
    Kierownik Grantu: dr inż. Dariusz Mikołajewski
  • Wniosek nr 03/01/2017/UKW
    Tytuł projektu: Prototyp bezzałogowej pływającej platformy pozyskiwania danych hydromorfologicznych
    Kierownik Grantu: dr Piotr Kotlarz
  • Wniosek nr 04/01/2017/UKW
    Tytuł projektu: Wytwarzanie sztucznych narządów przy wykorzystaniu druku 3D
    Kierownik Grantu: mgr Zbigniew Szczepański
  • Wniosek nr 05/01/2017/UKW
    Tytuł projektu: Macierzowy system tomografii impedancyjnej
    Kierownik Grantu: dr Janusz Łukowski
  • Wniosek nr 06/01/2017/UKW
    Tytuł projektu: Opracowanie technologii identyfikacji odmian ziemniaka uprawianych w Polsce na podstawie analiz DNA
    Kierownik Grantu: dr hab.
    Artur Dzialuk, prof. nadzw.
    Wydział Nauk Przyrodniczych UKW
  • Wniosek nr 07/01/2017/UKW
    Tytuł projektu: Zautomatyzowane stanowisko do badania właściwości tribologicznych materiałów smarowych i podzespołów trących
    Kierownik Grantu: dr hab. inż.
    Wiesław Urbaniak, prof. nadzw.
  • Wniosek nr 09/01/2017/UKW
    Tytuł projektu: Rozbudowa bezkontaktowego systemu ultradźwiękowego do kontroli jakości płyt konstrukcyjnych
    Kierownik Grantu: prof. dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek
  • Wniosek nr 01/02/2018/UKW
    Tytuł projektu: Stanowisko do badania ekstensometrii tkanek, skóry i innych biozgodnych materiałów tworzyw sztucznych
    Kierownik grantu: dr inż. Katarzyna Kazimierska-Drobny
    Wydział: Wydział Matematyki, Fizyki i Techniki
  • Wniosek nr 02/02/2018/UKW
    Tytuł projektu: Opracowanie technologii wytwarzania nowej generacji oleju smarowego opartego o nano-cząstki heksagonalnego azotku boru
    Kierownik grantu: dr hab. inż. Wiesław Urbaniak, prof. nadzw.
    Wydział: Wydział Matematyki, Fizyki i Techniki

Projekt Inkubator innowacyjności + poza działaniem grantowym na rzecz wsparcia i komercjalizacji wybranych rozwiązań miał charakter wielozadaniowy: finansowane były opłaty za zgłaszane nowe patenty na obu uczelniach czy wyjazdy targi, gdzie naukowcy obu uczelni mogli zaprezentować swoje innowacyjne pomysły. W szerszym kontekście projekt umożliwia pokonanie barier rozwojowych z zakresu komercjalizacji wiedzy, z którymi UKW nie jest sobie w stanie poradzić z powodu zbyt małych środków finansowych przeznaczanych na ten cel - środki finansowe z projektu stanowią dodatkowy impuls kierujący badania naukowe w stronę rynku oraz zainteresowanych nimi przedsiębiorców regionu i kraju.

Po stronie UKW za realizację i koordynację projektu Inkubator innowacyjności + odpowiadał Pion Prorektora ds. Rozwoju i Współpracy, a w szczególności Centrum Transferu Technologii i Innowacji. Efektywne działanie naukowców w kierunku wdrożeń i komercjalizacji swoich badań do gospodarki staje się coraz ważniejszym zadaniem Uniwersytetu, a świadomość w tym obszarze pośród Naszych pracowników rośnie.