Podsumowanie zbiórek świątecznych

Grudzień to miesiąc, w którym otwieramy swe serca, bardziej niż zwykle, na potrzeby innych. Tradycyjnie więc na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w przedświątecznym czasie odbyło się kilka zbiórek.

8 grudnia 2018 roku w Bibliotece Głównej UKW w ramach akcji charytatywnej „Odjazdowe Mikołajki” miała miejsce impreza mikołajkowa dla podopiecznych Fundacji Aktywnej Rehabilitacji - region kujawsko-pomorski. Zajęcia prowadził Michał Słomiński – pracownik FAR-u. Dzieci podczas spotkania tworzyły łańcuch na choinkę oraz zdobiły bombki. Ponadto uczestniczyły w mikołajkowych kalamburach, śpiewały kolędy oraz rzucały się śnieżkami z papieru. Spotkanie uświetniła wizyta Św. Mikołaja, który wręczył dzieciom prezenty. Organizatorami akcji byli: Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych UKW oraz Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UKW. Dzięki hojności społeczności akademickiej, w tym roku udało zebrać się kwotę 3511,68 zł. Tym samym pobity został zeszłoroczny rekord.

Kolejnym wydarzeniem charytatywnym odbywającym się w murach uczelni była zbiórka „Świąteczna Paczka – i my możemy kogoś uszczęśliwić”. Wspólnie ze studentami Akademickiego Centrum Wolontariatu przy UKW oraz Branżową Szkołą I stopnia nr 6 Specjalną w Bydgoszczy w dniach od 10 do 19 grudnia zbieraliśmy środki pieniężne i rzeczowe dla Weroniki i Marty Różyckich oraz rodziny. 17-letnia Weronika uczy się w I klasie Branżowej Szkoły I stopnia nr 6 Specjalnej w Bydgoszczy przygotowując się do zawodu pomoc hotelowa. Pochodząca z Kamienia Krajeńskiego dziewczyna choruje na cytomegalię, astmę oraz schorzenia neurologiczne. Jej 12-letnia siostra Marta cierpi natomiast na schorzenia migrenowe. Los nie oszczędza rodziny, u taty dziewczynek wykryto nowotwór, w związku z czym Różyccy utrzymują się z dorywczej pracy mamy oraz zasiłków. Marzeniem rodziny, które udało się spełnić był zakup kuchenki gazowej. Dziewczynki otrzymały w świątecznych paczkach: słodycze, kosmetyki, zabawki oraz tablety. Do puszek udało się zebrać kwotę: 1349,97 zł.

10-12 grudnia 2018 roku Samorząd Studencki, wpisując się w świąteczny czas pomagania, zorganizował zbiórkę darów rzeczowych dla dzieci z domu dziecka w ramach akcji „Podaruj dzieciom radość”. Przez dwa grudniowe dni cztery duże kartony zapełniły się pluszakami i zabawkami, które zostały przekazane najmłodszym podopiecznym placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Akcje: „Odjazdowe Mikołajki”, „Świąteczna paczka – i Ty możesz kogoś uszczęśliwić” oraz „Podaruj dzieciom radość” pokazały, że możemy liczyć na Państwa dobre serca. Dzięki Waszej hojności na dziecięcych twarzach pojawił się uśmiech, który stanowi najpiękniejsze podziękowanie za okazaną pomoc. Dziękujemy!