29 marca 2019 r. o godz. 19.00 zapraszamy na koncert: Flet w roli głównej w Filharmonii Pomorskiej.
Wystąpią:
- Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
- Robertas Šervenikas - dyrygent
- Łukasz Długosz - flet
Repertuar:
- Mieczysław Wainberg (1919-1996) - Koncert fletowy nr 2 op. 148
- Siergiej Rachmaninow (1873-1943) - II Symfonia
KONCERT Z NIANIĄ
Na czas trwania koncertu będzie można zostawić dzieci (od 3 do 7 roku życia) pod opieką wykwalifikowanych animatorów z UKW.
Na wstępie dzieło na flet Wainberga, urodzonego w Warszawie kompozytora pochodzenia żydowskiego, zmarłego w 1996 w Moskwie, od niedawna przywoływanego z niepamięci i coraz częściej wykonywanego. Weinberg pozostawił ogromny dorobek: 153 utwory opusowane oraz kilkadziesiąt prac zarobkowych dla filmu, cyrku i radia. Po przerwie – II Symfonia e-moll op. 27 Rachmaninowa, która przyniosła kompozytorowi znaczny rozgłos i pozostaje jednym z najbardziej znanych jego kompozycji.
ROBERTAS ŠERVENIKAS urodził się na Litwie w 1966. Po ukończeniu Szkoły Sztuk Pięknych im. M. K. Čiurlionisa uzyskał dyplomy z dyrygentury symfonicznej oraz operowej w Państwowym Konserwatorium im. Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu. Swoją karierę międzynarodową rozpoczął w 1997, kiedy Mścisław Rostropowicz zaprosił go do asystentury podczas wystawiania Romea i Julii Prokofiewa na Festiwalu Evian i od 1998 wspólnie występowali na estradach ważniejszych sal koncertowych na świecie. Od 2000 pracuje jako dyrygent Litewskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej. W 2008 został nominowany na dyrektora muzycznego Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu oraz nawiązał współpracę z Bawarską Operą Narodową, która trwa do dzisiaj. W swym repertuarze posiada tak dzieła operowe, balet, jak i muzykę symfoniczną, a w szczególności dzieła współczesne. R. Šervenikas prowadził premiery wielu współczesnych utworów litewskich i nagrał dziesiątki albumów z muzyką współczesną wydawanych przez Naxos i Finlandia Records, a także innych wytwórni.
„Sposób, w jaki Šervenikas wydobywa głębię tematów muzycznych, niuansuje przejścia i powoduje wzrost napięcia aż do ostatniego wielkiego wybuchu - wszystko to stawia jego koncerty na bardzo wysokim poziomie w skali międzynarodowej. Ta klasa uwidacznia się również w tym, jak dokładnie orkiestra słucha swojego dyrygenta, łącząc pasję z zawodową precyzją”. (Der Tagesspiegel)
ŁUKASZ DŁUGOSZ uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Jest laureatem wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych w tym tak prestiżowych, jak: 8. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Jean-Pierre’a Rampala w Paryżu, 3. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Carla Nielsena w Odense, 1. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Theobalda Böhma w Monachium oraz 5. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Leonardo de Lorenzo w Viggiano. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami.
Zapraszamy!