Wsparcie kształcenia w zakresie projektowania uniwersalnego

Znamy już plan działania na rok 2019 dla III Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (POWER). Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w  2019 r. planuje ogłoszenie konkursu w ramach działania 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat możliwych do realizacji typów projektów oraz kryteria, które należy spełnić, by móc ubiegać się o dofinansowanie.

Zachęcamy wszystkich pracowników poszczególnych wydziałów UKW o rozważenie możliwości realizacji projektów w ramach wskazanych działań. Jeśli macie Państwo pomysły, które wpisują się w założenia planowanych do ogłoszenia konkursów prosimy o kontakt z Biurem Funduszy Europejskich kontakt: e-mail: fundusze@ukw.edu.pl, tel. 52 34 19 199 lub 281.

Informacje o konkursie 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym „Projektowanie uniwersalne”

W ramach konkursu dofinansowanie będą mogły uzyskać projekty dotyczące podnoszenia kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa.

Termin ogłoszenia konkursu: maj 2019 r.
Planowana alokacja na konkurs: 30 000 000 PLN
Typ/typy projektów przewidziane do realizacji w ramach konkursu: Realizacja programów kształcenia o profilu ogólnoakademickim albo praktycznym, dostosowanych, w oparciu o analizy i prognozy, do potrzeb gospodarki, rynku pracy  i społeczeństwa, zawierających w szczególności:

  1. tworzenie i realizację nowych kierunków studiów odpowiadających na aktualne potrzeby społeczno-gospodarcze,
  2. dostosowanie i realizację programów kształcenia do potrzeb społeczno-gospodarczych,
  3. działania włączające pracodawców w przygotowanie programów kształcenia i ich realizację.

W Planie Działania określono kryteria dostępu, które są obligatoryjne dla instytucji ubiegających się o dofinansowanie projektu:

  1. Wnioskodawcą projektu może być wyłącznie uczelnia, która nie znajduje się w procesie likwidacji oraz w wypadku której nie wystąpiono do Ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego o zgodę na likwidację, ani wobec której Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego nie ogłosił informacji o zawieszeniu uprawnień uczelni do prowadzenia studiów.
  2. Zajęcia obowiązkowe w programie studiów, obejmujące projektowanie uniwersalne, umożliwiające studentom poznanie potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz praktyczne zastosowanie zasad uniwersalnego projektowania produktów i usług, realizowane w projekcie, muszą być opracowane w oparciu o modelowe rozwiązania wypracowane w projekcie pozakonkursowym pt. Wsparcie kształcenia w zakresie projektowania uniwersalnego i wdrażane w projekcie na studiach I stopnia i/lub II stopnia i/lub na jednolitych studiach magisterskich. Modele stanowić będą jeden z załączników do regulaminu konkursu.
  3. Projekt trwa nie dłużej niż do 30 września 2023 r.
  4. Średni koszt wsparcia przypadający na jednego uczestnika w projekcie nie może przekroczyć 20 000,00 PLN (do średniego kosztu przypadającego na jednego uczestnika projektu nie wlicza się kosztów racjonalnych usprawnień w przypadku zaistnienia w trakcie realizacji projektu potrzeby ich zastosowania w celu umożliwienia udziału w projekcie osobom z niepełnosprawnościami).
  5. Kierunek lub kierunki, na którym/ych będą realizowane działania w ramach projektu, nie posiadają na dzień złożenia wniosku negatywnej lub warunkowej oceny jakości kształcenia PKA.
  6. Wydatki ponoszone na realizację projektu muszą być zgodne z katalogiem dopuszczalnych kosztów oraz maksymalnymi stawkami dla poszczególnych instrumentów wsparcia określonymi w regulaminie konkursu oraz w załączniku do tego regulaminu stanowiącym standard kosztów w projekcie.

Dodatkowo zostały określone KRYTERIA PREMIUJĄCE:

  1. Działania w projekcie prowadzone będą we współpracy o charakterze sformalizowanym
    z podmiotami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnościami - 10 punktów
  2. Działania w projekcie przewidują zaangażowanie – do opracowania i/lub realizacji zajęć – ekspertów posiadających udokumentowane doświadczenie w obszarze projektowania uniwersalnego - 10 punktów
  3. Modele zajęć obowiązkowych opracowane zostaną i będą wdrażane na co najmniej trzech kierunkach studiów, wskazanych w analizie przeprowadzonej w ramach projektu pozakonkursowego Wsparcie kształcenia w zakresie projektowania uniwersalnego - 5 punktów