Katar: Złoty medal dla lingwistów UKW!

W dniach 16-20 marca 2019 r. studenci lingwistyki stosowanej Judyta Kwapiszewska,  Agnieszka Lamperska, Mariusz Gliniecki oraz Yussef Abo Saeid reprezentowali Uniwersytet Kazimierza Wielkiego na 5th International Universities Arabic Debating Championship w Katarze.

Międzynarodowy Konkurs Debaty w Języku Arabskim odbywa się pod patronatem córki Emira Kataru Sheikhy Hind bint Hamad bin Khalifa Al-Thani. Jest to prestiżowa impreza, w której w tym roku wzięło udział 106 drużyn z 52 krajów świata, m.in. Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Australii, Omanu, Libanu, Iraku, Chin, Malezji, Czech, Brazylii, Austrii i wielu innych. W tym roku w konkursie wzięły udział aż trzy uniwersytety z Polski: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Jako jedyny uniwersytet z Polski, zdobyliśmy złoty medal za najlepszego mówcę w debatach. Otrzymała go studentka III roku lingwistyki Judyta Kwapiszewska. Opiekunem studentów była mgr Magdalena  Al-Sayadi z Zakładu Języka i Kultury Arabskiej UKW.

Celem debaty jest skuteczne rozwijanie sprawności językowych, kształtowanie świadomości bazując głównie na tematyce społecznej, ale również ekonomicznej, politycznej, naukowej i bieżących problemach na świecie, budowanie umiejętności argumentowania oraz kontrargumentowania oraz  propagowanie wolności wypowiedzi.