Noc Muzeów w Bibliotece UKW

Noc Muzeów w Bibliotece UKW

18 maja 2019 r. zapraszamy na Europejską Noc Muzeów do Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W ten szczególny dzień nie mogło zabraknąć oferty UKW.

Program Europejskiej Nocy Muzeów 2019
Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, ul. K. Szymanowskiego 3

  • godz. 18.00-24.00, I piętro, Pracownia Pamięć Bydgoszczan
    Wystawa Witold Bełza (1886-1955) (ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego)
    W tym roku chcemy uhonorować dr Witolda Bełzę, postać niezwykle zasłużoną dla polskiej kultury w Bydgoszczy. Biblioteka Uniwersytecka posiada w swoich zasobach spuściznę, na która składają się fotografie rodzinne, korespondencja literacka i urzędowa. Do najciekawszych eksponatów należy pamiątkowy sztambuch z wpisami i pracami, m. in. Józefa Ignacego Paderewskiego, Feliksa Nowowiejskiego, Jana Kasprowicza, Stanisława Przybyszewskiego, Konstantego Laszczki. Oprócz tego na wystawie znajdą się pamiętnik, księgi pamiątkowe, rękopisy, listy, zdjęcia.
  • godz. 20.00 i 22.00  I piętro, Pracownia Pamięć Bydgoszczan
    Prelekcja Witold Bełza (1886-1955). O polską kulturę - dr Aldona Chlewicka-Mączyńska.
    Witold Bełza pochodził z rodziny zasłużonej dla polskości. Ojciec, Stanisław - był działaczem niepodległościowym i publicystą. Stryj, Władysław Bełza - zasłynął jako autor wiersza zaczynającego się od słów Kto Ty jesteś? Polak mały. Witold Bełza w 1920 r. przybył do Bydgoszczy i objął stanowisko dyrektora Biblioteki Miejskiej. Kluczowym zadaniem była polonizacja zbiorów. Podejmował się wciąż nowych zadań: współtworzył Muzeum Miejskie, uczestniczył w budowie pomnika Henryka Sienkiewicza, organizacji Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy i Rady Artystyczno-Kulturalnej. Pełnił też funkcję naczelnika Wydziału Oświaty i Kultury Zarządu Miejskiego. Działał aktywnie na polu naukowym i literackim.
  • godz. 17.00-24.00 II piętro
    Pre-wernisaż Jak tworzy się Muzeum? - pracownicy Oddziału Zbiorów Muzealnych UKW
    4 czerwca 2019 r. nastąpi uroczyste otwarcie Muzeum Uniwersyteckiego UKW. Jest to jeden z etapów obchodów jubileuszowych 50-lecia powstania Uczelni, od Wyższej Szkoły Nauczycielskiej, po Uniwersytet. Tworzenie Muzeum zabrało 2 lata. Przez ten czas gromadzono zdjęcia, pamiątkowe przedmioty, dokumenty dotyczące życia uczelni w wszystkich obszarach. Otwierana wystawa przybliża zarówno historię uczelni, ważne osobistości z nią związane, wydarzenia sportowe, imprezy muzyczne, jak i życie studentów oraz infrastrukturę. O tworzeniu Muzeum opowiedzą pracownicy.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W następnych latach dołączały kolejne miasta. Teraz Europejska jest dużym wydarzeniem

Koordynatorem ENM w Bydgoszczy jest Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego, w bydgoskiej edycji bierze udział 10 placówek. Program ENM na stronie: muzeum.bydgoszcz.pl

Zapraszamy!