Koncert z okazji Święta Województwa

Koncert z okazji Święta Województwa

7 czerwca 2019 r. O godz. 19.00 zapraszamy do Filharmonii Pomorskiej na koncert: W 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Bydgoszczy z okazji Święta Województwa.

Wystąpią:

  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
  • Chór Kameralny „Akolada” z Bydgoszczy
  • Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
  • Chór Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy UMK w Toruniu
  • Marek Pijarowski - dyrygent
  • Mariusz Patyra - skrzypce
  • Renata Szerafin-Wójtowicz - przygotowanie Chóru Akolada
  • Magdalena Filipska - przygotowanie Chóru AM
  • Janusz Stanecki - przygotowanie Chóru CM

Repertuar:

  • Henryk Wieniawski (1835-1880) - Kujawiak na skrzypce i orkiestrę oraz Koncert skrzypcowy d-moll 
  • Henryk Mikołaj Górecki (1933-2010) - Trzy tańce op. 34 na orkiestrę
  • Wojciech Kilar (1932-2013) - Exodus na chór mieszany i orkiestrę

Opis koncertu ze strony: filharmonia.bydgoszcz.pl

Święto województwa nierozłącznie związane jest z postacią patrona naszego regionu świętego Jana Pawła II. Obchodzone jest na pamiątkę wizyt Ojca Świętego w województwie. Oficjalnie papież dwukrotnie odwiedzał Kujawy i Pomorze: w 1991, gdy był we Włocławku (6 i 7 czerwca) oraz w 1999 - gdy gościł w Toruniu i Bydgoszczy (7 czerwca).

Program koncertu z tej okazji wypełnią wyłącznie dzieła wybitnych polskich kompozytorów. Jedne z najbardziej kunsztownych spośród kompozycji na skrzypce i orkiestrę Wieniawskiego, w których partie solowe zagra Mariusz Patyra. Następna pozycja to niezmiernie efektowne Trzy tańce na orkiestrę Góreckiego, poniekąd jego „sentymentalna podróż w przeszłość”. Zostały bowiem napisane na zamówienie Filharmonii w Rybniku, gdzie w tamtejszej Średniej Szkole Muzycznej kompozytor rozpoczynał edukację muzyczną.

Wieczór zakończy Exodus, który miał swoją premierę w 1981 podczas Warszawskiej Jesieni i wówczas zaskoczona publiczność powitała nowe dzieło mistrza jednocześnie gwizdami i entuzjastyczną owacją. Utwór, nazywany polskim Bolerem, długo budził kontrowersje i sprzeczne emocje, jednakże wciąż silnie przyciąga do sal koncertowych publiczność i to w każdym wieku.

Całość poprowadzi dobrze znany bydgoskim melomanom Marek Pijarowski, szef dyrygent Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, którego początki bliższej współpracy z Filharmonią bydgoską sięgają września 1981. W latach 1980-2001 obejmował stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i jednocześnie dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu. W latach 2002-2005 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej oraz I dyrygentem Filharmonii Krakowskiej. Nieprzerwanie od ponad 40 lat artysta współpracuje ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Zajmuje się również pracą dydaktyczną w Akademii Muzycznej we Wrocławiu i na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie.

Kariera Mariusza Patyry rozpoczęła się po wygraniu Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Niccolo Paganiniego w 2001. Ten sukces zapisał się jako wyjątkowy, ponieważ był pierwszym polskim skrzypkiem, który wygrał „Premio Niccolo Paganini”. Patyra otrzymał także nagrodę specjalną za najlepszą interpretację KaprysówPaganiniego i kopię skrzypiec wielkiego mistrza - „Il Cannone”; miał zaszczyt wystąpić z oryginalnym Guarneri del Gesù Paganiniego podczas późniejszych koncertów. Jego osiągnięcie zapoczątkowało trasy koncertowe na całym świecie.