Podsumowanie XXXIV edycji Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

W dniach 7-9.06.2019 w Technikum Leśnym im. Adama Loreta w Tucholi odbył się finał centralny XXXIV edycji Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, nad którą patronat sprawuje Liga Ochrony Przyrody w Warszawie. Ze wszystkich województw przyjechało łącznie 112 osób, po siedmiu uczniów reprezentujących szkoły średnie ze wszystkich województw.

Przed uczestnikami finału centralnego stało trudne zadanie w postaci testu sprawdzającego ich wiedzę ekologiczną. Po teście, z którego wyłoniono 10 najlepszych osób odbył się finał ustny, w ramach którego uczestnicy odpowiadali na szereg pytań, rozpoznawali odgłosy zwierząt oraz charakteryzowali wylosowane okazy. Finał centralny został uświetniony przez koncert reprezentacyjnej orkiestry dętej Lasów Państwowych, której trzon stanowią uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi. Orkiestra wystąpiła pod batutą pana Mirosława Pałczyńskiego.

UKW w Bydgoszczy od 12 lat organizuje etap wojewódzki Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, a organizacja finału centralnego zbiegła się z obchodami 50 rocznicy istnienia Uczleni.
Lista laureatów wg kolejności zajmowanych miejsc:

1. Gągorowski Filip (Łódzkie)
  2. Szydłowska Klaudia (Lubelskie)
  3. Andrzejewska Aleksandra (Zachodniopomorskie)
  4. Radke Michał (Wielkopolskie)
  5. Uchacz Julian (Pomorskie)
  6. Cuper Katarzyna (Łódzkie)
  7. Baczkowska Daria (Wielkopolskie)
  8. Stefaniuk Ina (Lubelskie)
  9. Duszyński Konrad (Pomorskie)
  10. Krygicz Kamila Małopolskie

Współorganizatorzy Olimpiady:
UKW Bydgoszcz, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, Liga Ochrony Przyrody ZG Warszawa, LOP o Toruń, Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi, Gmina Tuchla, Starostwo Tuchola, Gmina Osie, Nadleśnictwo Rytel, Nadleśnictwo Woziwoda, Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy firma Kotłorembud z Bydgoszczy, firma Lidmann-Megger z Bydgoszczy

Sponsor główny OWE – Toyota Motor Poland, Toyota Jaworski Bydgoszcz

Patroni honorowi: PM Bydgoszcz, PM Torunia, PM Włocławka, PM Inowrocławia

Skład jury:
Paweł Sałek Prezes Ligi Ochrony Przyrody
Ewa Krasicka-Korczyńska Organizatorka finału, nauczyciel emerytowany UTP
Jan Pakalski Przedstawiciel RDLP Toruń
Jerzy Gaca Przedstawiciel UTP Bydgoszcz
Natalia Górska Przedstawiciel LOP o Toruń
Aleksander Redlarski Przedstawiciel współorganizatora Technikum Leśnego w Tucholi
Małgorzata Falencka Jabłońska przewodnicząca jury IBL Warszawa
Andrzej Miłoszewski członek jury
Andrzej Hasa członek jury
Alina Nowakowska członek jury

Na zdjęciu z laureatami: główna organizatorka finału dr Magdalena Trojankiewicz, - przewodnicząca komitetu głównego OWE przy Lidze Ochrony Przyrody w Warszawie dr M. Falencka Jabłońska, przedstawiciel sponsora głównego Sławomir Grabarczyk Toyota motor Poland, Michał Zieliński Toyota Jaworski Bydgoszcz.