Nowości wydawnicze - czerwiec 2019

Marek R. Gogolin, Problemy bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, tom II, 2019, s. 192, ISBN 978-83-8118-244-8, 31,50 zł

Drugi tom zbioru tekstów zaprezentowanych na Konferencji Naukowej Problemy bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Ich Autorzy przedstawili różne aspekty problematyki bezpieczeństwa – od formalnoprawnych, poprzez organizacyjne, na technicznych skończywszy. Poza rozważaniami na wysokim poziomie ogólności pojawiły się także analizy konkretnych problemów bezpieczeństwa oraz mniej lub bardziej szczegółowe diagnozy. Wszystkie publikowane materiały mają wspólny mianownik: przedstawiają problematykę bezpieczeństwa w takich kontekstach, które pozwalają na zakwalifikowanie ich do postulowanej dyscypliny inżynierii bezpieczeństwa.

Radosław Krajewski, Preambuły aktów normatywnych. Znaczenie i zestawienie, 2019, ISBN 978-83-8018-260-8, 27,30 zł

Preambuły, inaczej wstępy lub arengi, występują w niektórych aktach normatywnych. Interesujące jest to, dlaczego są one jedynie w niektórych z nich, czy inaczej, dlaczego akurat w jednych aktach normatywnych są, a w innych ich nie ma. Ważne jest także poznanie, jakie mają one znaczenie, jaka jest ich rola, w tym czy mają one taką samą czy też inną wartość, jak pozostałe zapisy aktów normatywnych. Ciekawe jest też zanurzenie się w ich treść pod kątem ich specyficznego języka, przesądzającego o doniosłości ich samych, ale także o randze aktów normatywnych, na początku których je zamieszczono. Atrakcyjne jest również poznanie preambuł poszczególnych aktów normatywnych poprzez ich możliwie jak najszersze zestawienie. Wszystko to dało asumpt do przygotowania niniejszego opracowania.

Tomasz Bojar-Fijałkowski, Prawo sanitarne w systemie prawnej ochrony środowiska w Polsce, 2019, ISBN 978-83-8018-259-2, 29,40 zł

Celem niniejszej pracy jest usystematyzowanie szerokiego materiału normatywnego w obszarze prawa sanitarnego, szczególnie w zakresie jego związków z prawem środowiska. Zamiarem autora, poza zaproponowaniem pojęcia prawa sanitarnego i jego relacji z systemem prawa środowiska, jest też analiza regulacji prawnosanitarnych pod względem realizacji przez nie ochrony środowiska. Autor stawia bowiem na wstępie hipotezę, że prawo sanitarne chroni te same dobra co prawo środowiska, czyniąc to zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni. Pracę oparto na analizie krajowej oraz obcej literatury przedmiotu prawa środowiska, prawa administracyjnego, prawa zdrowia publicznego, orzecznictwa sądów i trybunałów tak krajowych, jak i UE, oraz na analizie aktów prawa międzynarodowego, prawa UE oraz prawa krajowego aktualnych na dzień 31 stycznia 2019 roku.

Dagmara Jaroszewska-Choraś, Agnieszka Kilińska-Pękacz, Agnieszka Wedeł-Domaradzka (red.), Prawa dziecka. Perspektywa publicznoprawna, 2019, ISBN 978-83-8018-262-2, 31,50 zł

Zawarte w niniejszej monografii opracowania dotyczą trzech działów prawa publicznego. Pierwsza część poświęcona jest prawu międzynarodowemu, a poddane w niej analizy odnoszą się do zobowiązań państwa podejmowanych z perspektywy uniwersalnych i regionalnych standardów praw człowieka oraz regulacji z pogranicza prawa międzynarodowego publicznego i prawa międzynarodowego prywatnego. Druga część dedykowana jest aspektom administracyjnym i tym sytuacjom, w których to normy prawa administracyjnego muszą regulować i gwarantować ochronę praw dzieci. Trzecią, bardzo obszerną część, stanowią opracowania poświęcone prawu karnemu. Autorzy analizują przestępstwa, których ofiarą może być dziecko oraz zwracają uwagę na aspekty formalnoprawne i gwarancje przewidziane w postępowaniach dla dzieci.

Agnieszka Kilińska-Pękacz, Ochrona małoletnich przed alkoholem w polskim prawie karnym, 2019, ISBN 978-83-8018-261-5, 29,40 zł

Głównym celem pracy jest odpowiedź na pytanie czy polskie prawo karne chroni dzieci przed dostępem do alkoholu w wystarczający sposób, a jeżeli tak nie jest, to w jaki sposób powinny być ukształtowane regulacje prawne, aby było lepiej? Autorka pracy skupia się nad zmianami prawa polskiego w zakresie ochrony małoletnich przed alkoholem oraz kształtem polskich przepisów ograniczających ich dostępność do używki, jej sprzedaży bądź podawania. Autorka rozważa także kwestie odpowiedzialności małoletnich spożywających alkohol i jego wpływ na wiktymizację określonymi przestępstwami. Przedmiotem rozważań są też kwestie przepisów prawa karnego odnoszące się do ochrony dzieci nienarodzonych i nowo narodzonych przed skutkami spożywania alkoholu przez ich matki.