Dr Adam Szulc na Mistrzostwach Świata Głuchych w Koszykówce

Dr Adam Szulc od 2014 roku regularnie współpracuje z Polskim Związkiem Sportu Niesłyszących. Dzięki uprzejmości zarządu Związku uczestniczył jako kierownik Reprezentacji Polski kobiet (fot. 1) i mężczyzn (fot. 2) w stażu podczas 5. Mistrzostw Świata Głuchych w Koszykówce, które odbywały się w Lublinie od 27 czerwca do 7 lipca 2019 roku.

Fot 1. Reprezentacja Polski kobiet niesłyszących. Od lewej siedzą: Krygowska Agata (kapitan), Pyskło Natalia, Burkiewicz Karolina (trener), Stempurski Wojciech (prezes PZSN), Janiec Jarosław (wiceprezes PZSN), Szulc Adam (kierownik drużyny), Twardowska Sara, Przybył Karolina. Stoją od lewej (Kuźniewska Anna, Bigaj Dominika, Wróbel Olga, Głuszek Angelika, Szczygieł Dominika, Figiel Marta, Byczkowska Marta, Dobejko Matylda, Kaźmierczak Julia.

Fot. 2. Reprezentacja Polski mężczyzn niesłyszących. Od lewej siedzą: Sobczak January, Jacyna Maciej (trener główny, koordynator), Wania Kamil (trener), Stempurski Wojciech (prezes PZSN), Janiec Jarosław (wiceprezes PZSN), Jurczak Zbigniew (trener), Szulc Adam (kierownik drużyny), Inglot Wojciech. Stoją od lewej: Czupryn Mateusz, Barys Szymon, Wudarczyk Jakub, Silva Perez Edwin, Dolny Przemysław, Morawski Tomasz, Kwasek Mariusz (kapitan), Wania Jakub, Lewandowicz Mikołaj, Gawryś Maciej.

Jako kierownik drużyny, miał możliwość brania udziału w spotkaniach kierowników drużyn i trenerów uczestniczących w mistrzostwach a także spotkań z władzami Międzynarodowej Federacji Koszykówki Głuchych (fot. 3).

Fot. 3. Spotkanie robocze kierowników i trenerów drużyn uczestniczących w 5. Mistrzostwach Świata w Koszykówce Głuchych.

Korzystając z okazji, dr Adam Szulc wręczył przedstawicielom BIDF oraz panu Jarosławowi Jańcowi (prezydent DIBF Europa) listy gratulacyjne od władz rektorskich Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Fot. 4. Adam Szulc z prezydentem DIBF Jannisem Stoufis (Grecja) – kadencja na lata 2019 – 2023. Prezydent DIBF otrzymał pamiątkowy album o Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Fot. 5. Adam Szulc z Sekretarzem Generalnym DIBF Jurgenem Endress (z lewej strony) oraz Skarbnikiem DIBF Yaakovem Keeren.

Fot. 6. Adam Szulc z prezydentem DIBF Europa - Jarosławem Jańcem.

Fot. 7. Adam Szulc z prezesem Polskiego Związku Sportu Niesłyszących – Wojciechem Stempurskim.

Udział w 5. Mistrzostwach Świata Głuchych w Koszykówce umożliwił również dr. Adamowi Szulcowi zaprezentowanie, podczas Kongresu DIBF, perspektyw dalszej współpracy ze środowiskiem sportowców niesłyszących oraz wyników badań związanych z dysertacją doktorską (fot 8 i 9).

Fot. 8. Adam Szulc podczas omawiania dalszej współpracy z PZSN i DIBF.

Fot. 9. Adam Szulc podczas omawiania dalszej współpracy z PZSN i DIBF.

Udział w mistrzostwach świata był również możliwością poznania wiceprezesa Polskiego Związku Koszykówki pana Marka Lembrycha (fot. 10).

Fot. 10. Adam Szulc z wiceprezesem PZKosz – Markiem Lembrych.

Podczas mistrzostw dr. Adam Szulc zebrał również interesujące materiały statystyczne dotyczące rozgrywanych mistrzostw świata, przeprowadził badania ankietowe w 20 reprezentacjach uczestniczących w mistrzostwach oraz przeprowadził badania mocy kończyn dolnych i wysokości wyskoku na platformie dynamometrycznej 12 drużyn kobiet i mężczyzn.

Uczestniczenie w Mistrzostwach Świata dało możliwość przeżycia wielu emocjonujących chwil bezpośrednio z ławki trenerskiej.

Reprezentacje Polski zajęły wysokie piąte lokaty w kategorii kobiet i mężczyzn, rozgrywając bardzo dobre, pełne walki spotkania. Reprezentacja kobiet wygrała pięć z pośród sześciu meczów, przegrywając jedynie z mistrzyniami świata – drużyną Grecji. Reprezentacja mężczyzn po bardzo dobrych spotkaniach uległa drużynom Ukrainy i Rosji, natomiast wygrała po zaciętej walce, z drużynami Białorusi, Hiszpanii oraz Argentyny.

Złoty medal podczas 5. Mistrzostw Świata Głuchych w Koszykówce zdobyła, w kategorii kobiet Grecja. Srebrny - Litwa i brązowy medal USA. Klasyfikacja medalowa mężczyzn wyglądała następująco: pierwsze miejsce drużyna USA, drugie Litwa i trzecie - Ukraina.

Zwieńczeniem rozgrywanych meczów są pamiątkowe fotografie dra Adama Szulca z drużynami uczestniczącymi w mistrzostwach.

Fot. 11. Drużyny Polski oraz Hiszpanii (90:83).

Fot. 12. Adam Szulc z drużyną Japonii.

Fot. 13. Adam Szulc z drużyną Włoszek przed rozpoczęciem meczu (ITA - POL 56:65).

Fot. 14. Z drużyną Rosji po przegranym przez Polaków meczu ćwierćfinałowym (84:71).

Fot. 15. Adam Szulc z drużyną Litwy – srebrnym medalistą Mistrzostw.

Fot. 16. Adam Szulc z drużyną USA – złoty medal mistrzostw.

Fot. 17. Puchary i medale mistrzostw Świata.