Współpraca między UKW a PFRON

Współpraca między UKW a PFRON

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Oddział Kujawsko-Pomorski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych rozpoczynają oficjalną współpracę. 26 lipca 2019 została podpisana umowa, która pozwoli m.in. na realizowanie wspólnych projektów na rzecz osób niepełnosprawnych oraz wspieranie inicjatyw partnerskich dotyczących studentów, doktorantów UKW. Umowę ze strony Uczelni podpisał dr hab. Benedykt Odya, prof. uczelni, Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia, a ze strony Funduszu Aleksandra Gierej, Dyrektor Oddziału Kujawsko-Pomorskiego PFRON.

Taka współpraca pozwoli na aktywizację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych (w szczególności studentów i absolwentów szkół wyższych), likwidację barier architektonicznych, wprowadzenie innowacyjnych form edukacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, a także prowadzenie badań naukowych w zakresie problematyki osób z niepełnosprawnością.

Realizacją umowy ze strony Uniwersytetu będzie zajmowało się Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych, które od 2013 roku aktywnie działa nie tylko na rzecz wsparcia kształcenia, ale też aktywizacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością. Biuro na co dzień współpracuje już z m.in. Zrzeszeniem Studentów Niepełnosprawnych, specjalnymi ośrodkami kształcącymi uczniów niepełnosprawnych, z bydgoskimi uczelniami oraz organizacjami pozarządowymi.

Na Uniwersytecie podejmuje działania Uczelniany Zespół ds. Likwidacji Barier Architektonicznych, który sukcesywnie dostosowuje obiekty. Warto przypomnieć, iż nasza dostosowana Biblioteka została już 2-krotnie nagrodzona - Lodołamaczem 2018 w kategorii Przyjazna Przestrzeń oraz Dyplomem Przyjazny w 2013 roku. Uniwersytet bardzo dba o aktywizację społeczną studentów. Na Uczelni prężnie działa Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych, które było współorganizatorem takich wydarzenia jak: Juwenalia Bez Barier, Odjazdowe Mikołajki oraz I Krajowa Konferencja Organizacji Studentów z Niepełnosprawnością. Na Uniwersytecie funkcjonują również sekcje gry w goalball i tenisa stołowego, które przeznaczone są dla osób z niepełnosprawnością. Uczelnia od tego roku realizuje projekt Muzyczny Integracyjny Uniwersytet Dziecięcy, który jest skierowany do dzieci i młodzieży niewidomej oraz słabowidzącej.