UKW partnerem VI edycji Szkoły Letniej PKN ICOMOS

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jest partnerem Szkoły letniej ICOMOS, która odbyła się w dniach 28-31 sierpnia 2019 r. Wiodącym tematem Szkoły była: Ochrona dziedzictwa technicznego i przemysłowego na przykładzie Bydgoszczy i Szlaku TeH2O. Jednym z prelegentów Szkoły był Rektor UKW prof. dr hab. Jacek Woźny, który podczas inauguracji 28 sierpnia przedstawił: Archeologię techniki militarnej. Po wykładzie uczestnicy spotkania mogli zwiedzić Spichrze nad Brdą.

Program

Od 2015 roku Polski Komitet Narodowy ICOMOS we współpracy z wieloma podmiotami organizuje cykliczne spotkania specjalistów zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego pod nazwą Szkoła Letnia PKN ICOMOS. Szkoła Letnia jest adresowana przede wszystkim do młodych specjalistów różnych profesji zajmujących się ochroną dziedzictwa. Głównym zadaniem Szkoły jest zaprezentowanie najbardziej aktualnej problematyki ochrony dziedzictwa, wymiana doświadczeń i poznanie najważniejszych działań konserwatorskich prezentowanych w różnych miejscach Polski, w których dzieją się rzeczy ważne dla ochrony i konserwacji zabytków.

Od wielu, wielu lat Bydgoszcz stawia sobie za cel promocję swoich walorów turystycznych, kulturalnych i historycznych. Szczególnie duży nakład środków i sił zmierza do upowszechniania dziedzictwa technicznego i przemysłowego Miasta oraz całej jego historycznej tkanki. Bydgoszcz aspiruje do miana „Miasta poprzemysłowego”. To dążenie szczególnie widoczne jest w podejmowanych inicjatywach na rzecz ochrony i promocji wszelkich zabytków industrialnych. W mieście funkcjonuje kilka muzeów silnie związanych z ochroną techno-dziedzictwa, zaś część funkcjonujących fabryk i zakładów jest dostępna dla zwiedzających. Większość z tych punktów łączy Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O.

Organizatorami Szkoły Letniej są PKN ICOMOS oraz Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. VI edycję Szkoły wspiera Urząd Miasta Bydgoszczy. Partnerem strategicznym VI edycji jest  Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy.

Kontakt:
Koordynator Szkoły 2019 - Andrzej D. Borsuk, adiunkt Działu Historii Techniki Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
e-mail: andrzej.borsuk@muzeum.bydgoszcz.pl