UNIWERSYTET KAZIMIERZA WIELKIEGO, Wydział Nauk Przyrodniczych Instytut Biologii Środowiska i Katedra Botaniki zapraszają na ogólnopolską Konferencję Naukową: Murawy kserotermiczne regionu kujawsko-pomorskiego – stan zachowania, ochrona i perspektywy.

28-30 maja 2009 roku z okazji 40-lecia Uczelni

Problematyka naukowa i cel konferencji:

Krawędzie dolin Wisły i Noteci należą do największych w Polsce centrów występowania roślinności kserotermicznej.  Wieloletnie badania dowodzą, iż w związku ze zmianami sposobu zagospodarowania gruntów z roku na rok kurczy się ich powierzchnia oraz zmniejsza się liczba termofilnych gatunków. Dynamika tego typu roślinności, uwarunkowana czynnikami naturalnymi i antropogenicznymi oraz sposoby jej ochrony stanowią istotny problem badawczy nie tylko w skali regionu ale i kraju.

W trakcie konferencji prezentowana będzie wystawa zdjęć fotograficznych, wykonanych przez uczestników, ilustrujących gatunki i zbiorowiska ciepłolubnych muraw.

Cel konferencji:

• prezentacja stanu zachowania roślinności kserotermicznej w skali regionu i kraju
  • udokumentowane zmiany szaty roślinnej muraw kserotermicznych
  • ocena efektywności dotychczas stosowanych metod ochrony czynnej  i wymiana oświadczeń

Kierownik Naukowy
Dr hab. Halina Ratyńska

RAMOWY PROGRAM KONFERENCJI

28 MAJA (CZWARTEK)

• Otwarcie konferencji
  • Referaty plenarne
  • Sesja referatowa
  • Sesja posterowa
  • Wystawa fotograficzna
  • Dyskusja
  • Uroczysta kolacja

29 MAJA (PIĄTEK) – sesja terenowa – dolina dolnej Wisły

• Zbocza Płutowskie, Góra Św. Wawrzyńca, Ostnicowe Parowy Gruczna, grodzisko w Topolnie, Kozielec
  • Dyskusja nad stanem zachowania i zagadnieniami czynnej ochrony muraw kserotermicznych wybranych obiektów

30 MAJA (SOBOTA) – sesja terenowa – dolina Noteci

• Skarpy Ślesińskie, Folusz

Treści referatów oraz posterów zgłoszonych na konferencję będą wydrukowane, po uprzedniej recenzji, w monograficznym wydawnictwie.

Termin zgłoszenia udziału: 31.01.2009 r. Formularze wstępnego zgłoszenia prosimy przesłać pocztą elektroniczną na adres Sekretariatu Konferencji.

Orientacyjny koszt wpisowego wyniesie ok. 350 zł oraz osobno koszt udziału w sesjach terenowych (ok. 50 zł za 1 dzień), uczestnicy we własnym zakresie pokrywają koszty dojazdu, wyżywienia i noclegów.

Szczegółowe informacje zostaną podane są w załączniku
Sekretariat Konferencji:
Katedra Botaniki UKW, ul. Ossolińskich 12, 85-072 Bydgoszcz, Tel. (052)34-19-013, (052)34-19-014, www.biologia.ukw.edu.pl
e-mail: konferencja.murawy@wp.pl
Sekretarz  naukowy: dr Barbara Waldon