Stypendia i programy Fulbrighta

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta ma na celu wymianę naukową i kulturalną pomiędzy USA a Polską. Co roku realizuje szereg programów, które wspierają badania naukowe, szkolenia oraz inne przedsięwzięcia z dziedziny nauki, szkolnictwa wyższego, oświaty, kultury i sztuki.

AKTUALNE PROGRAMY 2009-2010

International Fulbright Science and Technology Awards for Outstanding Foreign Graduate Students

Stypendia dla wyróżniających się studentów, w pełni finansujące pierwsze trzy lata studiów doktoranckich w najlepszych uczelniach amerykańskich. Stypendia oferowane są dla studentów ostatnich lat i absolwentów polskich uczelni w następujących dziedzinach:

• nauki biologiczne
  • nauki chemiczne
  • nauki fizyczne
  • nauki matematyczne
  • nauki o Ziemi
  • nauki techniczne

Termin przyjmowania zgłoszeń: 5 maja 2008. Szczegółowe informacje i wzory wymaganych dokumentów są dostępne na stronie: (Fulbright Science and Technology Awards) www.fulbright.edu.pl

Fulbright Graduate Student Grants

Stypendia w wysokości do $30,000, przeznaczone na opłatę czesnego i kosztów utrzymania w pierwszym roku studiów magisterskich lub doktoranckich w uczelniach amerykańskich. Przyjmowane są zgłoszenia na dowolny kierunek studiów oprócz programów LLM, MBA i studiów medycznych. Preferowane będą studia amerykanistyczne, ekonomia, nauki polityczne, socjologia, administracja publiczna.

O stypendia mogą ubiegać się absolwenci polskich wyższych uczelni, którzy otrzymali tytuł magistra w ostatnich dwóch latach (nie wcześniej niż w 2006 roku) lub uzyskają go do końca roku akademickiego 2008-09.

Termin przyjmowania zgłoszeń: 5 maja 2008. Szczegółowe informacje i wzory wymaganych dokumentów są dostępne na stronie: (Fulbright Graduate Student Grants) www.fulbright.edu.pl

Fulbright Junior Advanced Research Grants

Stypendia na rok akademicki 2009-2010 przeznaczone na pracę badawczą związaną z tematyką przygotowywanej rozprawy doktorskiej.

Stypendia są przeznaczone dla asystentów oraz dla doktorantów w polskich uczelniach i instytucjach naukowych, którzy w roku realizacji stypendium 2009-2010, będą uczestnikami III i IV roku studiów doktoranckich i których rozprawa doktorska będzie ukończona nie wcześniej niż po powrocie ze stypendium. Stypendium może być przyznane na 6 lub 9 miesięcy, zgodnie z wyborem kandydata i zapewnia pokrycie kosztów utrzymania, podróży do USA oraz ubezpieczenia. Termin przyjmowania dokumentów upływa 16 czerwca 2008.

Szczegółowe informacje i wzory wymaganych dokumentów są dostępne na stronie: (Junior Advanced Research Grants) www.fulbright.edu.pl

2009-2010 Fulbright Senior Advanced Research Grants

Stypendia od 3 do 9 miesięcy na prowadzenie indywidualnej pracy badawczej w wybranej uczelni amerykańskiej.

Stypendia dla pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych, zatrudnionych w w wyższych uczelniach lub instytucjach naukowych. Stypendia są przeznaczone na realizację własnego projektu badawczego w wybranej uczelni amerykańskiej. Termin przyjmowania dokumentów upływa 16 czerwca 2008.

Szczegółowe informacje i wzory wymaganych dokumentów są dostępne na stronie: (Junior Senior Research Grants) www.fulbright.edu.pl

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta
ul. Nowy Świat 4
Tel: (48-22) 628-7950; 625-6932; 625-6978
Fax: (48-22) 628-7943
fulbright@fulbright.edu.pl

Szczegółowych informacji i pomocy przy wypełnianiu formularzy zgłoszeniowych udziela Biuro Współpracy Międzynarodowej.