Rola Kościoła Katolickiego w kultywowaniu polskiej tradycji i tożsamości narodowej - wystawa w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy: Rola Kościoła Katolickiego w kultywowaniu polskiej tradycji i tożsamości narodowej w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Otwarto ja 30 stycznia 2009 r., a zwiedzać ją można do końca marca 2009 r.

Myślą przewodnią wystawy stała się szczególnie praca duszpasterska zgromadzeń zakonnych. Po rozbiorach Polski, kiedy rzesze jej mieszkańców zaczęły opuszczać tereny ojczyzny, księża i siostry zakonne dostrzegli konieczność zapewnienia im opieki. Polegała ona na organizacji życia parafialnego, zakładaniu stowarzyszeń religijnych, kulturalnych i samopomocowych. Następnie powstawały szkoły, gdzie dzieci polskich emigrantów miały zapewnioną edukację na dobrym poziomie.  Budowano także szpitale, sierocińce i Domy Polskie.

Przygotowana wystawa prezentuje właśnie część tej ogromnej pracy. Eksponaty pochodzą m.in. z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, Zgromadzenia Słowa Bożego, Towarzystwa Salezjańskiego, Zgromadzenia Ducha Świętego, Zgromadzenia sióstr Urszulanek SJK, Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, Zakonu Karmelitów Bosych, Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy i Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Ekspozycja zawiera informacje na temat 16 męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych, które w kilkudziesięciu państwach, na wszystkich kontynentach, od blisko 150 lat niosą pomoc religijną, kulturalną i społeczną Polakom, którzy wyjechali z Ojczyzny. Na wystawie  znalazły się eksponaty z różnych krajów, zdjęcia, dokumenty, sztandary itp.

Wystawę można zwiedzać do końca marca!