Istnieć w kulturze...Między teorią a praktyką edukacyjną - zaoproszenie na konferencję

Zakład Stylistyki i Pragmatyki Językowej
                                  Pracownia Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego
                                             Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
                       oraz Wydawnictwo Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kielcach

mają zaszczyt zaprosić na ogólnopolską konferencję naukową

ISTNIEĆ W KULTURZE…
                                     Między teorią a praktyką edukacyjną.

Konferencja odbędzie się w dniach 20 -22 kwietnia 2009 roku w Instytucie Filologii Polskiej UKW w Bydgoszczy.

Pragniemy, aby nasze spotkanie skłoniło do refleksji nad następującymi problemami:

• Paradygmat (paradygmaty?) kultury wpisany we współczesne programy  nauczania, podręczniki, kanony lektur oraz inne działania edukacyjne.
  • Znaczenie w edukacji polonistycznej kultury regionu – języka, tradycji, współczesnych zjawisk kulturalnych (lokalnych: literatury, teatru, mediów).
  • Uczeń niepełnosprawny wobec zjawisk języka i kultury, w tym zwłaszcza: językowy obraz świata osób niepełnosprawnych, językowa i kulturowa integracja osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem, kultura alternatywna środowisk niesłyszących, niewidzących, niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie.

Jak wskazuje podtytuł konferencji, zależy nam, aby w dyskusję nad tymi problemami włączyli się zarówno reprezentujący różnorodne obszary badawcze dydaktycy, pedagodzy literaturoznawcy, językoznawcy i kulturoznawcy, jak również nauczyciele i praktycy.
Z tego też powodu jesteśmy zainteresowani nie tylko wystąpieniami w formie referatów, ale także warsztatami. Formuła warsztatowa pozwoli między innymi na zaprezentowanie metod pracy oraz ich efektów (np. w formie wystawy osiągnięć uczniowskich). Umożliwi także uczestnikom konferencji poglądowe zapoznanie się z podejmowaną w referatach problematyką.

Szacunkowy koszt konferencji wynosi 450 zł. i obejmuje noclegi i wyżywienie oraz wpisowe i druk tomu pokonferencyjnego (bez noclegów - 300 zł).

Wypełniony formularz zgłoszenia prosimy przesłać pocztą do końca stycznia 2009 r. pod adres:
Instytut Filologii Polskiej
Pracownia Literatury i Języka Polskiego
ul. Jagiellońska 11
85 – 067 Bydgoszcz
lub pocztą elektroniczną: a.rypel@interia.pl lub jastrzebska-golonka@wp.pl

Formularz w formie elektronicznej zostanie udostępniony na stronie internetowej UKW. Można także zgłosić się po niego bezpośrednio do organizatorów.

Serdecznie zapraszamy!

Komitet organizacyjny:
dr hab. Małgorzata Święcicka, prof. nadzw.(Zakład Stylistyki i Pragmatyki Językowej)
dr Danuta Jastrzębska – Golonkowa
dr Agnieszka Rypel(Pracownia Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego)