Instytut Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową:

Człowiek, cierpienie, wartość w myśli Jana Pawła II. Pytania o miejsce i rolę chrześcijaństwa w życiu i kulturze współczesnej.

Konferencja odbędzie się 3 czerwca w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Konferencja odbywać się będzie w przeddzień 10 rocznicy pobytu w Bydgoszczy papieża Jana Pawła II.

Celem konferencji jest ukazanie swoistego spotkania rozmaitych motywów i przesłań wywodzących się z myśli Jana Pawła II z różnymi wymiarami dialogu, jaki toczy chrześcijaństwo z życiem i kulturą współczesną. Horyzonty problemowe konferencji ukazują następujące pytania.

• Jakie motywy i przesłania wywodzące się z myśli Jana Pawła II wydają się szczególnie aktualne w różnych wymiarach spotkania i dialogu chrześcijaństwa z życiem i kulturą współczesną?
  • Jak można by spojrzeć na kondycję człowieka oraz problematykę antropologiczną i aksjologiczną w świetle nauczania J.P.II?
  • Jakie znaczenie odgrywa w tym nauczaniu problematyka wolności, miłości i odpowiedzialności?
  • Czym jest sprawiedliwość w życiu chrześcijańskim, a także w życiu politycznym i społecznym?
  • Czy dzisiejszy świat potrzebuje męczenników? Co kryje w sobie   „ewangelia cierpienia”?
  • Czym jest i jaką rolę może spełniać w dzisiejszym świecie  „wyobraźnia miłosierdzia”? Jak można rozumieć sformułowanie, że „zło nie będzie miało ostatniego słowa”?

Pragniemy również podjąć refleksję nad takimi kwestiami, jak:

• Sprawiedliwość w perspektywie miłości
  • Męczeństwo jako kategoria etyczna
  • Chrześcijaństwo, a cierpienie. Doświadczenie cierpienia jako źródło wartości.
  • Rola męczeństwa za sprawiedliwość.
  • Filozofia chrześcijańska a nauka.
  • Nauczanie, filozofia i poezja Jana Pawła II jako źródło myśli chrześcijańskiej.
  • Wolność w granicach sprawiedliwości.
  • Prawa człowieka a prawa sumienia
  • Chrześcijańska teoria sprawiedliwości w świetle perspektywy świata globalnego
  • Teoria sprawiedliwości w życiu politycznym i społecznym. Refleksje nad nauczaniem społecznym J.P.II

Szacunkowy koszt konferencji wynosi 350 zł i obejmuje wpisowe, nocleg, wyżywienie oraz druk tomu pokonferencyjnego.

Bank i numer konta, na które należy dokonać wpłaty: Kredyt Bank SA O/Bydgoszcz
92 1500 1360 1213 6001 8602 0000,
W tytle przelewu należy napisać: Jan Paweł II

Wypełniony formularz zgłoszenia prosimy przesłać pocztą elektroniczną do 31 marca 2009 r. na adres:

Instytut Filozofii UKW
Ul. Ogińskiego 16

lub pocztą elektroniczną na adres: dlukas@ukw.edu.pl

Informacje o konferencji można uzyskać telefonicznie pod numerem 052 340 15 33 (sekretariat IF) lub 503 0078 35 Sekretarz Komitetu Organizacyjnego mgr Mariusz Kaniewski

Formularz w formie elektronicznej zostanie udostępniony na stronie internetowej UKW. Można także zgłosić się po niego bezpośrednio do organizatorów.

Komitet Naukowy/Organizacyjny:

• dr hab. Marek K. Siwiec prof. nadzw. (Przewodniczący)
  • dr hab. Krzysztof Kalka prof. nadzw.
  • dr hab. Dariusz Łukasiewicz prof. nadzw. (Dyrektor IF)
  • dr hab. Ryszard Mordarski prof. nadzw.
  • ks. dr Sylwester Warzyński (IF UKW)
  • mgr Mariusz Kaniewski (Sekretarz Komitetu)

i prowadzeniu przez UKW oraz Fundację Oświatową – Europejskie Centrum Edukacyjne w Koszalinie studiów podyplomowych