Jak wyglądała obrona wolności słowa, w atmosferze strachu i groźby zniewolenia? Jak dziś społeczeństwo korzysta z wolności słowa w świecie bez cenzury? Czy dzisiejsza wolna Polska pozostała wierna solidarnościowym ideałom? Te i inne ważne dla Polski 2009 tematy zostaną poruszone podczas Forum Wolnego Słowa – niezwykłej dyskusji, jakiej w Polsce jeszcze nie było!
Przypadająca w tym roku 28. rocznica Wydarzeń Bydgoskiego Marca 81 stała się inspiracją do zorganizowania cyklu publicznych debat, pod nazwą Forum Wolnego Słowa. Debaty odbędą się w dniach 13.03. - 19.03.2009 r. w Sali Opery Nova. Politycy, dziennikarze, historycy, działacze dawnej opozycji – przyjaciele i oponenci - dyskutować będą nad szeroko pojętą wolnością w dzisiejszej Polsce. Inspirującym dysputom towarzyszyć będą interaktywne wystawy, a zakończeniem będzie uroczysty koncert, poświęcony Ludziom Bydgoskiego Marca 81. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Karol Modzelewski i David Ost.
Ramowy program debat, jakie odbędą się podczas Forum Wolnego Słowa przedstawia się następująco:
13.03.2009 (piątek) – debata „Otchłań wolności”
„Otchłań wolności” to rozważania nad rożnymi obliczami wolności słowa we współczesnej Polsce. Rozmówcy – twórcy mediów podziemnych z lat 80-tych XX wieku – postarają się odpowiedzieć na pytanie, jakie czynniki mogą być przeszkodą w swobodzie wyrażania opinii w dzisiejszej Rzeczpospolitej. Dyskusji towarzyszyć będzie recital Pawła Piekarczyka w repertuarze Jana Kelusa.
16.03.2009 (poniedziałek) – debata „Solidarni w sierpniu – solidarni dziś”
Dyskusja będzie okazją, aby powrócić do fundamentów wolnej Polski. Rozmówcy rozważać będą, jakie wartości „Solidarności” przetrwały do dnia dzisiejszego oraz czy współczesna Polska jest krajem przyjaznym wszystkim obywatelom. Podsumowaniem debaty będzie zawarcie nowej umowy społecznej, która w założeniu ma stanowić drogowskaz dla młodego pokolenia ideowców, chcących wcielać w życie postulaty sierpnia 80.
18.03.2009 (środa) godzina 11.00 – debata „Czyja władza w samorządzie?”
Przedmiotem dyskusji będą relacje między władzą ustawodawczą i wykonawczą w samorządzie lokalnym. O demokracji w samorządności lokalnej rozmawiać będą prezydenci miast i radni z naszego województwa. W programie przewidziano wręczenie wyróżnień zasłużonym działaczom, współpracującym z Kujawsko-Pomorskim Centrum Demokracji Lokalnej – Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Bydgoszczy.
19.03.2009 (czwartek) – debata „Jak się rodzą rewolucje?”
Wyjątkowa dyskusja historyków – świadków Bydgoskiego Marca 81: prof. Karola Modzelewskiego i prof. Davida Osta. Zderzenie dwóch spojrzeń na narodziny, przebieg i efekty rewolucji solidarnościowej. Kto ostatecznie zwyciężył, a kto przegrał? Odpowiedź na to pytanie nie wydaje się jednoznaczna.
godz. 11.00
Uroczyste śniadanie u Wojewody Kujawsko-Pomorskiego -> wręczanie medali ProMemoria
godz. 17.00
Prof. Karol Modzelewski i prof. David Ost w debacie "Jak się rodzą rewolucje?"
godz. 20:00
Uroczysty koncert rocznicowy - gala połączona z występem "Piwnicy Pod Baranami" w Filharmonii Pomorskiej
Gorąco zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w debacie wszystkich, którym wpływ przeszłych ideałów na dzisiejszą Rzeczpospolitą nie jest obojętny.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie www.bydgoskimarzec.pl