Językowe i kulturowe dziedzictwo Wielkiego Księstwa Litewskiego – zapraszamy do udziału w konferencji!

Wzajemne oddziaływanie języków i kultur na przykładzie tekstów folkloru WKL, odzwierciedlenie relacji kultury szlacheckiej i chłopskiej w języku WKL, języki sfery sacrum i profanum -  to tylko niektóre z rozważań, wpisujących się w tematykę międzynarodowego sympozjum naukowego z udziałem badaczy litewskich, białoruskich i polskich pt. JĘZYKOWE I KULTUROWE DZIEDZICTWO WIELKIEGO KSIĘSTWA LITEWSKIEGO Millenium Litwy 1009 ―2009. Patronat Honorowy nad konferencją objął JM prof. dr hab. inż. Józef Kubik - Rektor UKW.

Zapraszamy do uczestnictwa w konferencji prelegentów, zainteresowanych perspektywą historyczną i językową (historia języka, dialektologia), a także ujęciem językowo-kulturowym (lingwistyka antropologiczno-kulturowa) i socjolingwistycznym. Celem konferencji jest wymiana refleksji naukowej, prezentacja różnych metod i osiągnięć badawczych oraz budowa mostów między uczonymi różnych generacji i szkół.

CZAS I MIEJSCE:

• 16-17 listopada 2009 roku.
  • Collegium Maius i Biblioteka Główna Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, ul. Chodkiewicza 30.

ORGANIZATORZY:

• Katedra Badań nad Bałtycko-Słowiańskimi Kontaktami Językowymi,
  • Zakład Historii Języka Polskiego i Dialektologii,
  • Biblioteka Główna Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

WYMOGI DOT. PRELEKCJI:

• Czas trwania referatu:  20 minut; komunikatu – 15 minut.
  • Językiem konferencji oprócz polskiego może być j. rosyjski i białoruski.

(W wypadku referatu wygłaszanego po litewsku konieczne jest przygotowanie jego obszernego streszczenia w j. polskim bądź rosyjskim, które zostanie odczytane przez organizatorów podczas obrad).

KOSZTY UCZESTNICTWA: ok 450 zł.

ZGŁOSZENIA:

Zgłoszenia udziału (na załączonym kwestionariuszu) oraz wszelkie pytania dotyczące konferencji prosimy kierować do dr hab. Zofi Sawaniewskiej-Mochowej, prof. nadzw.,          na adres:

Instytut Filologii Polskiej UKW lub ul. Ślesińska 2
ul. Jagiellońska 11, 85-384 Bydgoszcz
85-067 Bydgoszcz - Polska
Polska e-mail: z.sawan@wp.pl

UWAGA! Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 25 kwietnia 2009 roku.