Zapraszamy na konferencję Językowe i kulturowe dziedzictwo Wielkiego Księstwa Litewskiego MILLENIUM LITWY

Katedra Badań nad Bałtycko-Słowiańskimi Kontaktami Językowymi, Zakład Historii Języka Polskiego i Dialektologii i Biblioteka Główna Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy mają zaszczyt zaprosić na międzynarodową konferencję naukową pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Piotra Całbeckiego, Prezydenta Bydgoszczy - Konstantego Dombrowicza i JM Rektora UKW - prof. dr hab. inż. Józefa Kubika JĘZYKOWE I KULTUROWE DZIEDZICTWO WIELKIEGO KSIĘSTWA LITEWSKIEGO Millenium Litwy 1009-2009. Międzynarodowe sympozjum naukowe z udziałem badaczy litewskich, białoruskich i polskich planowane jest na 16–17 listopada 2009 roku w pałacu w Ostromecku koło Bydgoszczy.

Uniwersytet w Bydgoszczy, któremu patronuje Kazimierz Wielki (jego małżonką była Aldona Anna, córka Giedymina), jest dobrym miejscem do wymiany refleksji naukowej na temat językowego i kulturowego dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego, do zaprezentowania różnych metod i osiągnięć badawczych oraz do budowania mostów między uczonymi różnych krajów, generacji i szkół.  Sympozjum odbędzie się z udziałem badaczy litewskich, białoruskich i polskich.

Przedsięwzięcie to wiąże się z upamiętnieniem trzech ważnych wydarzeń historycznych: 1000-lecia pierwszej wzmianki o Litwie w źródłach pisanych, a zarazem tysięcznej rocznicy śmierci Brunona z Kwerfurtu (zm. 14 lutego lub 9 marca 1009 r.), apostoła ludów wschodnich, oraz 440-lecia Unii Lubelskiej. W problematyce konferencji mieszczą się zarówno referaty łączące perspektywę historyczną i językową (historia języka, dialektologia), jak również ujęcia o ukierunkowaniu językowo-kulturowym (lingwistyka antropologiczno-kulturowa) i socjolingwistycznym. Język traktowany jest jako najważniejszy twór kultury i jej podstawowy składnik.

Uroczyste otwarcie konferencji nastąpi 16 listopada o godz. 9.15,  początek obrad o godz. 10.00