Olimpik - Od Przedszkolaka do Olimpijczyka

Inicjatywa skierowana do najmłodszego pokolenia ma na  celu przyczynić się do harmonijnego rozwoju fizycznego dzieci, kształtowania dbałości o zdrowie, rozwijania nawyków i zachowań prozdrowotnych oraz ukazanie jak ciekawa może być przygoda ze sportem.

Bierze w nim udział ponad tysiąc dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, które uczestniczą w kilkunastu konkurencjach m.in. unihokeju, toczeniu piłki lekarskiej, rzucie do kosza.

Dzieci otrzymują dyplom „olimpijczyka” z miejscem na swoje zdjęcie i specjalną kartę na którą przyklejają znaczki symbolizujące kolejne zdobywane sprawności fizyczne.
Na koniec po zdobyciu wszystkich znaczków przedszkolak lub uczeń zdobywa złoty, srebrny lub brązowy “znicz olimpijski”.

Patronat honorowy nad programem objął Polski Komitet Olimpijski. Patronat metodyczny przyjęła Katedra Kultury Fizycznej UKW.

Studenci kierunku wychowanie fizyczne jako wolontariusze wspierają w przygotowaniu i pomagają w przeprowadzeniu kolejnych spotkań.  Mozna też porozmawiać z byłymi olimpijczykami, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach zawodniczych, pomagają wykonać ćwiczenia.

Akcja jest również okazją do poznania zasad współzawodnictwa zgodnego z  zasadami fair play oraz zdobycia wiedzy o idei i historii ruchy olimpijskiego.

Autor programu:  Kazimierz Polec-bydgoski trener, działacz, społecznik