W bibliotece o sztuce - wystawa malarswa Jerzego Świecimskiego

Biblioteka Główna UKW przy ul. Chodkiewicza 30 serdecznie zaprasza 28 maja 2009 r. godz. 17.00 na kolejne spotkanie z cyklu W bibliotece o sztuce, podczas którego nastąpi otwarcie wystawy malarstwa Jerzego Świecimskiego.

Sylwetkę i twórczość prof. Jerzego Świecimskiego przedstawi kuzyn artysty – Janusz Masłowski. Podczas wernisażu odbędzie się też prezentacja filmu dokumentalnego o działalności zawodowej i artystycznej autora, w którym głos zabiera sam mistrz i jego studenci oraz współpracownicy.

Wystawa  będzie prezentowana w Bibliotece Głównej UKW przy ul. Chodkiewicza 30 do końca lipca.

Profesor Jerzy Świecimski, ur. w 1927 r. w Warszawie, od 1945 r. mieszka w Krakowie. Studiował na Wydziale Matematyczno-przyrodniczym UJ i równolegle na Akademii Sztuk Pięknych. Studiował też grę na fortepianie. W 1956 r. podjął pracę w Instytucie Ewolucji zwierząt PAN traktując malarstwo jako dziedzinę pomocniczą przy projektowaniu i realizacji wystaw muzealnych. Jego zainteresowania skupiały się na muzeologii, filozofii i historii sztuki. Liczne służbowe wyjazdy zagraniczne, podczas których zapoznał się ze stylami wystawienniczymi w słynnych muzeach świata, zaowocowały wieloma publikacjami naukowymi na temat funkcjonowania i budowy ekspozycji. Ich zwieńczeniem stało się o pięciotomowe dzieło „Muzea i wystawy muzealnicze” Doktorat z filozofii uzyskał pod kierunkiem R. Ingardena w 1964 r. Habilitację przeprowadził w 1978 r. na Wydziale Historii Sztuki UJ, a w roku 1992 r. uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych. Po przejściu na emeryturę kontynuował działalność naukową, dydaktyczną i artystyczną. Od czterech lat poświęca się całkowicie malarstwu.