Workshop on Estimating gene flow In forest trees

W dniach 15-19 czerwca 2009 w Instytucie Biologii Eksperymentalnej UKW odbywa się międzynarodowa konferencja „Workshop on Estimating gene flow In forest trees”.

Organizowana jest ona w ramach działań sieci doskonałości EVOLTREE (projekt 6 Programu Ramowego Unii Europejskiej), której członkiem jest nasz uniwersytet. Celem sieci jest m.in. propagowanie wiedzy i wymiana doświadczeń z zakresu genetyki i genomiki drzew leśnych w kontekście ich roli jako determinantów różnorodności biologicznej ekosystemów lądowych (pełna nazwa sieci to EVOLution of TREEs as drivers of terrestrial biodiversity).

Konferencja ma charakter szkoleniowy i koncentruje się na omówieniu różnorodnych aspektów metod oceny przepływu genów w populacjach drzew leśnych. Wykładowcami są pracownicy instytutu (Jarosław Burczyk, Igor Chybicki) oraz zaproszeni goście (Olivier Hardy – Belgia, Sylvie Oddou, Frederick Austerlitz, Etienne Klein – Francja; Juan-Jose Robledo Arnuncio – Hiszpania). Słuchaczami są przede wszystkim doktoranci i młodzi naukowcy z całej Europy i nie tylko (Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Irlandia, Holandia, Belgia, Niemcy, Austria, Włochy, Izrael, Australia) zainteresowani rozwojem metod badawczych i problemami z zakresu przepływu genów w populacjach drzew leśnych.

W ramach konferencji zaplanowano cykle wykładów (przed południem) oraz cykle zajęć warsztatowych w pracowni komputerowej (po południu), gdzie uczestnicy będą praktycznie zapoznawać się z najnowszymi metodami analiz statystycznych oceny przepływu genów. Przewidujemy również wyjazd terenowy na leśne powierzchnie badawcze, gdzie pracownicy Katedry Genetyki prowadzą aktualnie badania naukowe.