Miasto – przestrzeń zróżnicowana językowo, kulturowo i społecznie

Zakład Stylistyki i Pragmatyki Językowej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego ma zaszczyt zaprosić Państwa na konferencję naukową z cyklu:

Miasto – przestrzeń zróżnicowana językowo, kulturowo i społecznie
 
Tegoroczne spotkanie odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 23-25 września 2009 roku. Szczegółowy temat konferencji brzmi:

Przestrzeń oswojona – przestrzeń obca
Miasto w kontekście językowo-kulturowym


W centrum zainteresowań i dyskusji prowadzonych podczas naszego spotkania zamierzamy postawić kwestię językowo-kulturowych aspektów funkcjonowania  przestrzeni miejskiej. W kontekście dotychczasowych rozważań nad przestrzenią miejską oczywistą konsekwencją okazała się kategoria wieś. Dlatego też proponujemy poszerzenie pola badawczego o interpretację językowo-kulturowego układu miasto – wieś. Tematyka konferencji obejmuje  zarówno zasadnicze problemy natury teoretyczno-metodologicznej, jak i wyniki prac materiałowych dotyczących na przykład: miejskiej polszczyzny mówionej i pisanej, frazeologii miejskiej, gwary miejskiej, miejskiej antroponimii i toponimii, kreacji języka mieszkańców miast, językowego obrazu miasta i jego mieszkańców wraz z ich stereotypami, językowo-kulturowych wykładników relacji miasto – wieś. 

W podejmowanych przez badaczy kwestiach poświęconych szeroko rozumianej przestrzeni miasta (wraz z układem miasto – wieś) interesują nas zarówno fakty dawne, jak i współczesne, ujęcie diachroniczne i synchroniczne, zróżnicowanie środowiskowe, zawodowe, subkulturowe itp.

Zgłoszenia – na załączonym Kwestionariuszu – oraz wszelkie pytania dotyczące konferencji prosimy kierować do sekretarza naukowego konferencji, mgr Moniki Peplińskiej-Narloch, na adres do korespondencji lub na jej adres internetowy. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 30 kwietnia 2009 roku.

Opłata za udział w konferencji wynosi 350 złotych i obejmuje zakwaterowanie, wyżywienie i publikację tomu Miasto…3. Prosimy o jej wniesienie w terminie do 15 września 2009 roku na konto Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego: Kredyt Bank S.A. O/Bydgoszcz: 92 1500 1360 1213 6001 8602 0000 z dopiskiem „Miasto”.

Czas wygłaszania referatu nie powinien przekraczać 20 minut.

Uprzejmie prosimy o przygotowanie tekstów wraz ze streszczeniem w języku angielskim (wraz z płytą) do druku w terminie do 31 października 2009 roku.

W trakcie przygotowania tekstu prosimy o uwzględnienie następujących zasad:

  1. Czcionka 12 Times New Roman; odstęp między wersami 1,5 wiersza.
  2. Przypisy merytoryczne umieszczamy u dołu strony.
  3. Przypisy bibliograficzne podajemy w nawiasach okrągłych w tekście głównym, przestrzegając wzoru: nazwisko autora (w razie potrzeby odróżnienia autorów o tym samym nazwisku inicjał imienia), rok publikacji, numer strony lub numery stron, np.: (Kowalski 1994, 123-125).
  4. Literaturę przedmiotu umieszczamy na końcu artykułu według wzoru:
  • Kowalikowa J., 1991, Słownictwo młodych mieszkańców Krakowa, Kraków.
  • Ampel T., 1978, Elipsa i powtórzenie w żywej mowie, w: Studia nad składnią polszczyzny mówionej, pod red. T. Skubalanki, Wrocław, s. 15-34.
  • Jarosz H., 1986, Elipsa w języku mówionym, Język Polski LXVI, z. 1-2, s. 12-20.

 Dalsze informacje dotyczące tegorocznej konferencji Przestrzeń oswojona – przestrzeń obca. Miasto w kontekście językowo-kulturowym będą rozsyłane w terminie późniejszym osobom, które wyrażą chęć uczestnictwa w konferencji.

ADRES DO KORESPONDENCJI:
Monika Peplińska-Narloch
ul. Gajowa 17 m. 42
85-087 Bydgoszcz