Projektowanie uniwersalne - aktualizacja
Dyrektor NCBR zatwierdził zaktualizowany „Plan Działania na rok 2019” dla osi III PO WER (wersja 2019/5). Zmiany zostały wprowadzone 22 sierpnia br. w fiszce konkursu „Projektowanie uniwersalne” i dotyczą przede wszystkim:
- przeniesienia realizacji konkursu z Działania 3.1 do 3.5;
- wprowadzenia dodatkowego kryterium dostępu (obecne kryterium nr 3) wraz z odpowiednim wskaźnikiem rezultatu oraz wskaźnikiem produktu.
Poniżej wszystkie kryteria dostępu, które są obligatoryjne dla instytucji ubiegających się o dofinansowanie projektu:
- Wnioskodawcą projektu może być wyłącznie uczelnia, która nie znajduje się w procesie likwidacji oraz w wypadku której nie wystąpiono do Ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego o zgodę na likwidację, ani wobec której Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego nie ogłosił informacji o zawieszeniu uprawnień uczelni do prowadzenia studiów.
- Zajęcia obowiązkowe w programie studiów, obejmujące projektowanie uniwersalne, umożliwiające studentom poznanie potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz praktyczne zastosowanie zasad uniwersalnego projektowania produktów i usług, realizowane w projekcie, muszą być opracowane w oparciu o modelowe rozwiązania wypracowane w projekcie pozakonkursowym pt. Wsparcie kształcenia w zakresie projektowania uniwersalnego i wdrażane w projekcie na studiach I stopnia i/lub II stopnia i/lub na jednolitych studiach magisterskich. Modele stanowić będą jeden z załączników do regulaminu konkursu.
- Zajęcia obowiązkowe w programie studiów, obejmujące projektowanie uniwersalne, będą prowadzone wyłącznie przez kadrę dydaktyczną posiadająca odpowiednie przygotowanie merytoryczne. W związku z tym w projekcie można przewidzieć dodatkowe działania, w wymiarze nieprzekraczającym 20% wartości budżetu projektu, które mają na celu podniesienie kompetencji dydaktycznych kadry w zakresie nauczania projektowania uniwersalnego. Minimalne wymagania w zakresie przygotowania merytorycznego kadry dydaktycznej zostaną określone w modelach, o których mowa w kryterium dostępu nr 2.
- Projekt trwa nie dłużej niż do 30 września 2023 r.
- Średni koszt wsparcia przypadający na jednego uczestnika w projekcie nie może przekroczyć 20 000,00 PLN (do średniego kosztu przypadającego na jednego uczestnika projektu nie wlicza się kosztów racjonalnych usprawnień w przypadku zaistnienia w trakcie realizacji projektu potrzeby ich zastosowania w celu umożliwienia udziału w projekcie osobom z niepełnosprawnościami).
- Kierunek lub kierunki, na którym/ych będą realizowane działania w ramach projektu, nie posiadają na dzień złożenia wniosku negatywnej lub warunkowej oceny jakości kształcenia PKA.
- Wydatki ponoszone na realizację projektu muszą być zgodne z katalogiem dopuszczalnych kosztów oraz maksymalnymi stawkami dla poszczególnych instrumentów wsparcia określonymi w regulaminie konkursu oraz w załączniku do tego regulaminu stanowiącym standard kosztów w projekcie.