Sukces wioślarzy UKW w V Akademickich Mistrzostwach Europy w Wioślarstwie w Kruszwicy

Wielkim sukcesem zakończył się dla wioślarzy UKW Bydgoszcz  start w V Akademickich Mistrzostwach Europy w Wioślarstwie w Kruszwicy. Z imprezy, która odbywała się w dniach 02-05.09.2009 i w której brało udział 437studentów z 78 uczelni z 14 państw,  aż pięć naszych osad z sześciu startujących w tych mistrzostwach wróciło z medalami.

Nasza czwórka bez sternika wagi lekkiej  mężczyzn - Marcin Szatkowski, Adam Mrotek, Sebastian Krajewski i Krzysztof Gosiewski - w pięknym stylu obroniła tytuł akademickiego mistrza Europy zdobyty w ubiegłym roku w Zagrzebiu.

Mająca za sobą w tym roku znakomite występy w Londynie, nasza reprezentacyjna ósemka mężczyzn, obroniła zdobyty przed rokiem tytuł akademickiego wicemistrza Europy. Osada startowała w składzie  Filip Śniadecki, Krzysztof Gwizdała, Miłosław Kędzierski, Mateusz Rekowski, Krzysztof Babik, Daniel Rosiński, Piotr Kwiatkowski, Kamil Diabelec i sternik Rafał Woźniak.

Czterech wioślarzy z ósemki - Miłosław Kędzierski, Mateusz Rekowski, Krzysztof Babik i Krzysztof Gwizdała, dorzucili do swojej kolekcji dodatkowo jeszcze jeden medal srebrny w czwórce bez sternika mężczyzn

Znakomicie spisała się nasza jedynkarka Karolina Gniadek zdobywając srebrny medal w konkurencji jedynek kobiet i nasz „świeżo upieczony” magister historii a zarazem doktorant Dawid Kalinowski, który wywalczył brązowy medal w jedynce kategorii lekkiej mężczyzn.
Nieźle spisała się również, debiutująca w tak wielkiej imprezie, nasza czwórka podwójna kobiet - Sylwia Kalocińska, Magdalena Kubiak, Linda Kitowska i Joanna Sudoł, która zdołała zakwalifikować się do finału A zajmując w nim ostatecznie 6 miejsce.

Mistrzostwa rozgrywane są na coraz wyższym poziomie sportowym. Cieszy fakt, że naszym osadom udało się poprawić nieoficjalne rekordy czasowe Akademickich Mistrzostw Europy. Nowy rekord ustanowiła  - bijąc zresztą swój własny, ubiegłoroczny - nasza złota czwórka kategorii lekkiej – 6:06,22   oraz ósemka mimo, że w finale nasza osada zajęła drugie miejsce, to w swoim zwycięskim przedbiegu osiągnęła czas 5:39,05, który okazał się lepszy od dotychczasowego również  należącego do naszej osady a uzyskanego w ubiegłym roku w Chorwacji.  W punktacji drużynowej i medalowej studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zajęli drugie miejsce a finałowe zmagania dopingując naszych wioślarzy bacznie obserwowali prorektor ds. organizacji i rozwoju dr hab. prof. nadzw. Bernard Mendlik oraz prezes KU AZS UKW Krzysztof Kościański.

Trenerem i opiekunem wioślarskiej reprezentacji UKW był Lech Olszewski.