Grant NCN na badania dotyczące zmienności genomowej populacji buka zwyczajnego

Zespół kierowany przez prof. dr hab. Jarosława Burczyka, kierownika Katedry genetyki Wydziału Nauk Biologicznych, uzyskał grant z Narodowego Centrum Nauki w wysokości 737 780 PLN na przeprowadzenie badań dotyczących zmienności genomowej populacji buka zwyczajnego (Fagus sylvatica L.). Grant przyznano w ramach konkursu Beethoven Life promującego współpracę naukową pomiędzy polskimi i niemieckimi zespołami badawczymi. Kierownikiem partnerskiego zespołu z Niemiec jest prof. Marco Thines z Goethe University we Frankfurcie.

W projekcie przeprowadzone będą badania różnorodności genetycznej i zróżnicowania między naturalnymi populacjami Fagus sylvatica reprezentującymi trzy główne linie refugialne tego gatunku (populacje referencyjne), które zostały zdefiniowane w Europie Środkowej na podstawie naszych wcześniejszych badań przeprowadzonych za pomocą metod skanowania genomów (ddRADseq). Dodatkowo, w oparciu o populacje pośrednie w stosunku do populacji referencyjnych, zbadany zostanie proces admiksji między różnymi liniami refugialnymi na poziomie genomowym i podjęta będzie próba identyfikacji regionów genomu wykazujących asymetrię admiksji, przypuszczalnie ważnych w procesie adaptacji wspomaganej przez admiksję linii refugialnych. Wyniki badań będą miały ogromne znaczenie dla zrozumienia mechanizmów leżących u podstaw zmian w neutralnych i adaptacyjnych regionach genomowych, które będą istotne dla zarządzania zasobami genetycznymi tego gatunku w kontekście ochrony zasobów genowych, ale także w praktyce leśnej, w tym hodowli lasu i wspomaganej migracji.

Wyniki konkursu: ncn.gov.pl