Ogromny sukces wynalazców z UKW na targach iENA

Tradycyjnie już polskie stoisko na International Trade Fair Ideas Inventions New Products iENA 2019 (Norymberga, Niemcy, 31 października - 3 listopada 2019 r.) było bogate w prezentacje innowacji z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W ciągu ostatnich 70 lat iENA przyciągnęła 30 000 wynalazków, gromadząc międzynarodowe towarzystwo kreatywnych twórców oraz przedstawicieli przedsiębiorstw, instytucji rządowych i organizacji pozarządowych. Pośród 800 wynalazków prezentowanych w tym roku aż 6 wynalazków z UKW zostało wyróżnionych:

• złoty medal za Modernized crusher for plactics otrzymał dr hab. inż. Marek Macko, prof. uczelni, Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy (Wydział Mechatroniki UKW);

• srebrny medal za System and method for non-contact quality control of flat or corrugated plate structural elements otrzymał zespół w składzie:
    - dr inż. Radosław Drelich,
    - dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek,
    - dr hab. inż. Michał Pakuła,
    - mgr inż. Dawid Witkowski;

• srebrny medal za Technology for identyfying potato varietes based on DNA analysis from French fries otrzymał dr hab. Artur Dzialuk, prof. uczelni (Wydział Nauk Biologicznych UKW);

• srebrny medal za The use of new eco-polyols based on waste poly(lactic acid) for production of flexible polyurethane foams dedicated to the furniture and automotive industries otrzymał zespół w składzie:
    - dr hab. inż. Joanna Paciorek-Sadowska, prof. uczelni (Instytut Inżynierii Materiałowej UKW),
    - dr inż. Marcin Borowicz (Instytut Inżynierii Materiałowej UKW),
    - mgr inż. Marek Isbrandt (Instytut Inżynierii Materiałowej UKW),
    - mgr Łukasz Grzybowski (Instytut Inżynierii Materiałowej UKW);

• brązowy medal za Integrated PM 2.5 / 10 measurement system based on cost-effective sensors and low-emission radio transmission otrzymał zespół w składzie:
    - dr inż. Maciej Piechowiak (Instytut Informatyki UKW),
    - dr Piotr Kotlarz (Instytut Informatyki UKW),
    - mgr inż. Piotr Żmudziński (Wydział Mechatroniki UKW),
    - mgr Marcin Kempiński (Wydział Mechatroniki UKW);

• nagroda specjalna za Hand exoskeleton otrzymał zespół w składzie:
    - dr hab. inż. Izabela Rojek, prof. uczelni (Instytut Informatyki UKW),
    - mgr inż. Jakub Kopowski (Wydział Psychologii UKW),
    - dr inż. Dariusz Mikołajewski, prof. uczelni (Instytut Informatyki UKW),
    - dr hab. inż. Marek Macko, prof. uczelni (Wydział Mechatroniki UKW).

To wielkie osiągnięcie i zdobycie aż 6 nagród stanowi ukoronowanie wieloletniej strategii władz UKW w obszarze rozwoju i współpracy z szeroko pojętym otoczeniem gospodarczym i społecznym. Uniwersytet szerokoprofilowy, jakim jest UKW, może zaproponować niezwykle szeroką ofertę prac badawczo-rozwojowych, również interdyscyplinarnych, łączących metody badawcze i naukowców z różnych dyscyplin, co często skutkuje bardziej efektywnymi rozwiązaniami. Mamy nadzieję, że ten wysyp nagród zaowocuje w krótkim czasie komercjalizacją nagrodzonych rozwiązań.

Zachęcamy do obejrzenia "Rozmowy Dnia" w TVP Bydgoszcz z dr. hab. inż. Markiem Macko, prof. uczelniProrektorem ds. Rozwoju i Współpracy: bydgoszcz.tvp.pl