3 mln 623 tys. zł na Uniwersytet Równych Szans

11 grudnia w Bibliotece UKW odbyła się konferencja prasowa dotycząca realizacji od 2020 roku na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy projektu „Uniwersytet Równych Szans” skierowanego dla osób niepełnosprawnych kształcących się na UKW.

W konferencji uczestniczyli:

• dr hab. Marek Macko, prof. uczelni – Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy,
  • dr hab. Benedykt Odya, prof. uczelni  – Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia,
  • Radosław Cichański – Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych,
  • Dawid Krasiński – Prezes Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych,
  • Wojciech Sarnacki – działacz na rzecz środowiska studentów niepełnosprawnych.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w konkursie „Uczelnia dostępna” ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zajął 9. miejsce w Polsce wśród 109 uczelni ubiegających się o dofinansowanie. Jest to najlepszy wynik wśród uczelni z naszego województwa. W sumie nasza uczelnia uzyskała 3 mln 623 tys. zł dotacji na realizację powyższego projektu z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja i Rozwój.

Obecnie na Uniwersytecie kształci się ponad 200 niepełnosprawnych studentów i doktorantów. Na Uczelni od 2013 roku działa Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych (obecnie Dział ds. Osób z Niepełnosprawnościami) oraz Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych. Przy UKW funkcjonuje również Stowarzyszenie Bydgoski Klub Goalball, które jest aktualnym Mistrzem Polskim Juniorów. Oprócz tego Uczelnia realizuje na Wydziale Edukacji Muzycznej nowatorski projekt: Muzyczny Integracyjny Uniwersytet Dziecięcy, skierowany m.in. do dzieci oraz młodzieży niewidomej. W 2018 r. Biblioteka Uniwersytecka została nagrodzona regionalną statuetką Lodołamacze w kategorii „Przyjazna przestrzeń”. UKW na co dzień współpracuje z licznymi organizacjami pozarządowymi, w szczególności z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorskim Oddziałem PFRON.