Nowości wydawnicze - październik - grudzień 2019

Nowości wydawnicze - październik - grudzień 2019

   

Marek Kurkiewicz, Dźwięki w słowach, słowa na tle dźwięków. O korelacjach akustyczno-tekstowych w literaturze i muzyce

Książka wpisuje się znakomicie w dzisiejszą humanistykę, która przygotowała grunt dla wszystkich myślicieli, zajmujących się antropologią światów słowno-muzycznych. Oto bowiem w ostatnich latach bardzo mocno rozwinął się niezmiernie interesujący nurt w badaniach humanistycznych – soundstudies, w obrębie których prowadzone są ciekawe refleksje transdyscyplinarne, poruszające wiele intrygujących treści. Ta książka to rzecz istotna, która jest pytaniem o to, jak należy kształtować świadomość filologiczną, sztukę wypowiedzi pisarstwa naukowego jako formę percepcji sztuki literackiej i w obszarze tekstów piosenek. Praca zawiera wiele cennych konkluzji i z pewnością wzbogaci badania nad kulturą XX wieku oraz po roku 2000.

 

Magdalena Czachorowska, Mariusz Guzek (red.), Tadeusz Nowakowski, bydgoszczanin, dziennikarz, emigrant

Książka ta, będąc zbiorem indywidualnych wypowiedzi na temat osoby i twórczości Tadeusza Nowakowskiego, jest rodzajem naukowej dysputy, z zauważalnym akcentem emocjonalnym, a nierzadko również nostalgicznym. Powstał szkic portretu niemal kompletny: z wyrazistym konturem, bogatą charakterystyką oraz, co istotne, zaznaczeniem „znaków szczególnych”, objawiających się tak w jego losach i codziennym sposobie życia, jak i w działalności dziennikarskiej i twórczej autora „Obozu Wszystkich Świętych”.

 

Małgorzata Kowalczyk, Maciej Widawski, The Dictionary of English Loanwords in Informal Polish

Słownik ten prezentuje zapożyczenia z języka angielskiego używane we współczesnej nieformalnej polszczyźnie. Stanowią one rozszerzającą się i żywą część polskiego leksykonu, odzwierciedlającą zwiększone kontakty językowe i globalny wpływ języka angielskiego, szczególnie w kulturze popularnej i na media społecznościowe. Słownik przedstawia wybór 500 reprezentatywnych zapożyczeń. Każdy wpis zawiera wymowę, identyfikację gramatyczną, etykiety użytkowe, definicję w języku angielskim, przykłady kontekstowe ze źródłami i datowaniem oraz informacje etymologiczne. Materiał leksykalny pochodzi z dużej bazy cytatów ze współczesnej polskiej telewizji, filmu, literatury, prasy drukowanej, mediów społecznościowych oraz wywiadów z rodzimymi użytkownikami języka polskiego. Będzie przydatny dla lingwistów, uczonych języka angielskiego i słowiańskiego oraz wszystkich zainteresowanych różnorodnością współczesnych kontaktów w języku polskim lub, bardziej ogólnie, w języku angielskim i słowiańskim.

 

Halina Guzy-Steinke Anna Rutkowska (red.), Praca socjalna w środowisku  i dla środowiska, Wyzwania, działania, efekty

Przedmiotem rozważań autorów poszczególnych artykułów jest praca socjalna realizowana w środowisku lokalnym. To temat niezwykle ważny i zyskujący obecnie coraz bardziej na znaczeniu. Jak zauważają badacze metoda środowiskowa obecnie przeżywa swój renesans, ponieważ pobudzanie do działań lokalnych, samopomocowych jest zgodne z tendencjami decentralizacji polityki społecznej oraz z koncepcjami aktywizującego państwa opiekuńczego. Wkracza ona do polskiej pracy socjalnej dopiero teraz, również za sprawą rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i wdrażania zasady partycypacji w kreowaniu lokalnych polityk rozwoju. Przyświecają jej trzy główne zasady podkreślające, że praca środowiskowa to: „praca ze społecznością”, „praca dla społeczności” i „praca w społeczności”. W pedagogice społecznej problematyce środowiska i sił społecznych poświęca się wiele miejsca ze względu na kluczową funkcję tych pojęć i w ten nurt właśnie wpisuje się ta książka.

 

Łukasz Jureńczyk, Joanna Szczutkowska, Wojciech Trempała, Paulina Wenderlich, Zjawiska migracji i uchodźstwa w kulturze i sztuce w XX i XXI wieku

Kolejny tom z cyklu publikacji prezentujących refleksje i wyniki badań nad powiązaniami i współzależnościami zjawisk społeczno-politycznych z działaniami z zakresu kultury i sztuki. Motywem przewodnim monografii zbiorowej redaktorzy uczynili kwestie reakcji środowisk kulturotwórczych i artystycznych na zjawiska migracji i uchodźstwa w XX i XXI wieku. Kwerenda poprzedzająca powstanie książki wykazała, że istnieje potrzeba rozwijania badań w tym obszarze. Efektem tego jest zbiór ośmiu artykułów naukowych, których autorzy poprzez film, literaturę i muzykę przyglądają się wieloaspektowym mechanizmom migracji i uchodźstwa.

 

Michał Moch, Nacjonalizm i tożsamość palestyńska między polityką, religią i kulturą popularną

Książka budzi uznanie przede wszystkim z uwagi na udaną próbę analizy interdyscyplinarnej (co nie jest zadaniem łatwym), szeroką znajomość omawianej problematyki, umiejętność wyjaśniania przez autora złożonych zjawisk tożsamości powiązanych silnie z czynnikiem religijnym i politycznym, a także bardzo dobre przygotowanie metodologiczne i językowe autora, połączone z przeprowadzeniem przez niego badań terenowych w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. Ilustrowana jest mapami regionu i własnoręcznie zrobionymi zdjęciami.

 

Anita Kubanek, Ograniczenie praw jednostki przez zastosowanie środków przymusu bezpośredniego w celu zapewnienia bezpieczeństwa  i porządku publicznego

Opracowanie stanowi niezwykle udaną, ciekawą i wartościową monografię dotyczącą zastosowania środków przymusu bezpośredniego. Problematyka ta, szczególnie w aspekcie ograniczenia praw jednostki, nie jest zbyt często podejmowana w opracowaniach naukowych, co jeszcze zwiększa wartość książki. Praca jest bardzo interesująca i  doskonale udokumentowana.  Zainteresuje z pewnością nie tylko szerokie kręgi przedstawicieli prawa, w tym zapewne w szczególności policjantów i prokuratorów. Adresatem książki są też wszyscy ci, którym temat wydaje się po prostu ciekawy, gdyż wiedza z tego zakresu może się okazać przydatna każdemu.

 

Agnieszka Kilińska-Pękacz,  Anita Kubanek, Przestępczość gospodarcza w perspektywie zmieniających się realiów obrotu gospodarczego

Publikacja jest naukowym pokłosiem Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej „Przestępczość gospodarcza” organizowanej przez Koło Naukowe Prawa Karnego UKW 3 kwietnia 2019 roku wraz z publikacjami pracowników Instytutu Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Studenci, doktoranci i pracownicy naukowi poruszyli w niej aktualne kwestie i przedstawili zjawiska, o których donoszą media i które budzą liczne kontrowersje. Pozwoliło to na stworzenie konglomeratu opisu różnych zachowań, które są niezgodne z prawem, godzą w interesy przedsiębiorców i konsumentów oraz w zasady społeczno-gospodarcze, które odpowiadają zmieniającym się realiom obrotu gospodarczego.

 

Beata Morzyńska-Wrzosek, Marek Kurkiewicz, Ireneusz Szczukowski, Miejsce. Doświadczenie, Tożsamość. Kultura. Nowoczesność tom 3

Zbiór zatytułowany Tożsamość. Kultura. Nowoczesność. T. 3: Miejsce. Doświadczenie jest równocześnie kontynuacją i zwieńczeniem zaprojektowanego cyklu poszukiwań koncentrujących się wokół nadrzędnego pojęcia tożsamości. Tym razem podejmuje, o czym informuje podtytuł, problematykę podmiotowości skupioną na złożonych relacjach człowieka z miejscem. Charakteryzuje rozmaite kategorie spacjalne, zasady ich przedstawiania, tłumaczy specyfikę artystycznego kształtu w kontekście literackich/kulturowych badań inicjowanych w głównej mierze geopoetyką. Diagnozowanie podmiotowego doświadczenia rejestruje związek między twórczością literacką, kulturowymi uwarunkowaniami i przestrzenią geograficzną.

 

Ewa Górecka, Między zachwytem a cierpieniem. Twórczość Joanny Pollakówny wobec kultury i wiary

Autorka pracy przyjmuje postawę interpretatora filozofii słowa, którą tworzy Joanna Pollakówna w swojej twórczości poetyckiej i eseistycznej. Zajmuje się szczegółowym śledztwem nad dotarciem do źródeł użycia kolejnych poetyckich fraz, jak i powodów zestawienia określonych obiektów opisu, twórców i ich dzieł w jednym miejscu. Tropi subtelne, ledwo dostrzegalne związki, jakie łączą codzienne przeżywanie świata Poetki z twórczością artystyczną. W wyniku tych działań otrzymujemy niezwykle przemyślany, wnikliwy, naukowy wywód, podbudowany wszechstronną, humanistyczną wiedzą Autorki.

 

Teresa Sołtysiak, W sieci wróżb. Studium indywidualnych przypadków

Niektóre zjawiska występujące w otoczeniu ludzi zanikły, niejako nie wytrzymały dokonujących się zmian w środowisku społecznym. Inne natomiast w większym bądź mniejszym zakresie przetrwały i nadal funkcjonują wśród ludzi. Nierzadko zaadaptowane zostały przez ludzi do współcześnie panujących warunków. Do takich zjawisk – można dodać ponadczasowych – należą wróżby. Książka ta pokazuje wyraźnie, że człowiek wrzucony i zanurzony w problemy współczesnego świata jest ciągle w fazie przewartościowywania zachowań, poglądów i postaw. Postawiony jednak wobec możliwości wyboru z wielu proponowanych mu dróg, propozycji i wzorców, które ze względu na swoja różnorodność nie zapewniają poczucia ewentualnej pewności i stabilności, zwraca się często ku nim, bo wydają się źródłem pewnym, jednorodnym i jednoznacznym.

 

Marek G. Zieliński, Archiwum Fary Chełmińskiej

Archiwum Fary Chełmińskiej należy do jednych z  najcenniejszych, najobszerniejszych i najbardziej zróżnicowanych w swej zawartości archiwów parafialnych dawnej diecezji chełmińskiej. Zgromadzony w Archiwum materiał ma zasadnicze znaczenie także dla badań nad dziejami miasta oraz systemem szkolnym, jakże mocno wpisującym się w przeszłość Chełmna. Niniejszy inwentarz powstał nie tylko z myślą skatalogowania zbioru archiwaliów parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie, lecz także jest próbą utrwalenia pewnego etapu jego rozwoju. Ma charakter tzw. inwentarza idealnego. Obejmuje nie tylko rzeczywiste jednostki, ale także te, które zostały przejęte do innych zbiorów bądź już nie istnieją.

 

Grzegorz Rubin, Sławomir Kaczmarek, Kolęda Wesoła na chór mieszany i żeński

Kolęda wesoła to utwór skomponowany przez Grzegorza Rubina do słów Sławomira Kaczmarka. Kompozycja ma szczególne znaczenie dla Bydgoszczy, gdyż obaj twórcy od lat są związani z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, jako zasłużeni profesorowie. Kolęda wesoła przeznaczona jest na różne składy wykonawcze: solo z fortepianem, chór żeński a cappella, chór żeński z fortepianem, chór mieszany a cappella oraz chór mieszany z fortepianem. Utwór prezentuje wiele walorów artystycznych, wykonawczych i dydaktycznych. Dzięki uniwersalnej obsadzie będzie się cieszyć powodzeniem wśród szerokiego grona odbiorców i wykonawców muzyki chóralnej, uzupełni też zasoby polskiej muzyki chóralnej.

 

Jarosław Janikowski, Radosław Krajewski, Aktualne zagadnienia pozakodeksowego prawa karnego i prawa wykroczeń

Wśród wielu podziałów prawa karnego istotne znaczenie ma rozróżnianie prawa karnego kodeksowego i pozakodeksowego. To pierwsze utożsamiane jest z Kodeksem karnym. Oprócz niego przepisy karne zawiera też wiele ustaw regulujących różne obszary. To one tworzą właśnie pozakodeksowe prawo karne. W książce zaprezentowano dwanaście różnych obszarów pozakodeksowego prawa karnego, które potwierdzają jego rozciągłość, ale też aktualność. Publikacja jest owocem zaangażowania naukowców Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.