Prof. Mikołajewski w zespole eksperckim ds. strategii rozwoju województwa
Z początkiem 2020 roku zainaugurowane zostały prace nad nową Strategią rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do 2030 roku (tzw. Strategią Przyśpieszenia 2030+) - dokumentem, który będzie wyznaczać aktualne kierunki rozwoju naszego regionu w najbliższej dekadzie i przełoży się m.in. na Regionalny Program Operacyjny WKP w perspektywie 2021-27 (https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/35299-strategia-przyspieszenia-2030).
Przygotowywane w dokumencie założenia służyć mają przyspieszeniu rozwoju regionu. W toku dotychczasowych prac opracowano dokument "Wyzwania rozwojowe województwa kujawsko-pomorskiego u progu III dekady XXI wieku. Diagnoza stanu i uwarunkowań rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego".
Urząd Marszałkowski WKP utworzył zespoły eksperckie w formie tzw. eksperckich paneli branżowych, przy czym każdy panel odpowiada innemu zakresowi tematycznemu. Spotkania odbywają się w różnych miastach regionu kujawsko-pomorskiego, tak by uwzględnić różne punkty widzenia na nowo tworzoną Strategię. 21 lutego 2020r. we Włocławskim Inkubatorze Przedsiębiorczości i Innowacji odbyło się pierwsze spotkanie panelu „Nowoczesna gospodarka”, skupiającego szerokie grono partnerów społeczno-gospodarczych, przedstawicieli środowisk samorządowych i naukowych zaangażowanych we współtworzenia tego regionalnego, strategicznego dokumentu.
Przedstawicielem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w ww. panelu jest dr inż. Dariusz Mikołajewski prof. uczelni, Dyrektor Centrum Transferu Technologii i Innowacji UKW oraz kierownik Katedry Teleinformatyki i Systemów Elektronicznych w Instytucie Informatyki UKW. W trakcie trzygodzinnego spotkania zasadniczą część zajęła dyskusja dotycząca m.in. ważnych dla UKW kwestii możliwego wsparcia Urzędu Marszałkowskiego WKP dla:
- kluczowych gałęzi gospodarki, zarówno tradycyjnych, jak rolnictwo i przetwórstwo rolne, przemysł tworzyw sztucznych i IT, jak i nowych technologii, mogących dać przewagę konkurencyjną i przyśpieszyć rozwój regionu,
- zawodowego szkolenia ponadpodstawowego, w tym uczelni wyższych z regionu,
- ciągłego podwyższania poziomu kadry naukowej i dydaktycznej,
- zatrzymania talentów w regionie,
- wsparcia innowacyjności, zarówno poprzez wsparcie uczelni i centrów transferu technologii, samych przedsiębiorców, jak i całego regionalnego ekosystemu innowacji.
Kolejne spotkanie panelu "Nowoczesna gospodarka" planowane jest na początku marca 2020 r. w Bydgoszczy.
Udział w tworzeniu "Strategii Przyśpieszenia 2030+" jest ważnym elementem strategii władz UKW skupiającej się na zapewnieniu optymalnych warunków rozwoju UKW w kolejnej dekadzie.