List Rektora do społeczności akademickiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego List Rektora do społeczności akademickiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

List Rektora do społeczności akademickiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

Szanowni Państwo,

przed czterema tygodniami nasza społeczność postawiona została przed wyzwaniem niespotykanym we współczesnej historii. Pandemia Covid-19 wstrząsnęła światem, utrudniając codzienne życie i wywołując  pytania o przyszłe funkcjonowanie naszego kraju i społeczeństwa.

Od początku epidemii studenci i pracownicy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wykazywali się odpowiedzialnością i poświęceniem. W pierwszych, najtrudniejszych dniach, mimo wielu niewiadomych, udało się nam sprawnie doprowadzić do zakończenia stacjonarnych zajęć dydaktycznych, aby zminimalizować ryzyko zakażenia naszych studentów. Na prośbę Wojewody Kujawsko-Pomorskiego błyskawicznie przystosowaliśmy też jeden z uniwersyteckich domów studenta na potrzeby ogólnodostępnego ośrodka kwarantanny.

Kolejne dni to - z jednej strony - przygotowywanie i wprowadzenie w życie nauczania zdalnego przez nauczycieli akademickich, z drugiej - praca administracyjna i gospodarcza wykonywana z poświęceniem przez pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. Dzięki tym działaniom minimalizujemy stratę czasu w dydaktyce oraz kontynuujemy prace administracyjne wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne.  Po raz pierwszy w historii uczelni w takiej skali zajęcia prowadzone są zdalnie, podobnie jak praca administracji tam, gdzie jest to możliwe.

Dziękuję studentom, nauczycielom akademickim oraz pracownikom administracji za zrozumienie i odpowiedzialność. Osobne podziękowania kieruję do służb gospodarczych i portierskich, które  zabezpieczają i odkażają obiekty naszego Uniwersytetu. Szczególnie dumny jestem z naszych Koleżanek i Kolegów, którzy niosą pomoc dotkniętym pandemią. Niezależnie od form tej pomocy: psychologicznej, finansowej, sprzętowej, jest ona dziś bardzo cenna dla podtrzymania wiary w społeczną odpowiedzialność .

Szanowni Państwo,

dziękuję za dotychczasową pracę na rzecz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Wiem, że w nadchodzących tygodniach również możemy wzajemnie na siebie liczyć. Obyśmy wszyscy jak najszybciej spotkali się po ustaniu pandemii.

W trudnych czasach, pociechą i nadzieją były zawsze piękne i mądre słowa poety. Niech to zadanie wypełnią tym razem strofy wiersza, napisanego w 1798 roku przez wielkiego romantyka Friedricha Hölderlina, w tłumaczeniu Antoniego Libery.

„Ozdrowienie”

Twa przyjaciółka, Naturo, złamana boleścią śpi,
A ty, co dajesz życie, nie śpieszysz jej z pomocą?
Uleczcie ją, wichry Eteru,
I wy, krynice światła!
Dlaczego te wszystkie kwiaty i wspaniałe owoce
Nie przywracają pogody i siły temu życiu,
Któreście sami, bogowie,
Z taką miłością stworzyli?
Lecz oto łapie oddech święta wola istnienia
I cudownie, jak zawsze, wyraża się w jej słowach;
I znowu błyszczą oczy
Twojej wybranki, Naturo!
(1798)

Życzę Państwu szczęśliwych Świąt Wielkanocnych.
Uważajmy na swoich bliskich, troszczmy się o siebie.
Do zobaczenia!

Prof. dr hab. Jacek Woźny