23. Międzynarodowy Salon Wynalazków i Innowacyjnych Technologii w Moskwie „Archimedes” odbył się 24-27 marca 2020 w Moskwie (Rosja). Zgodnie z przyjętą przez władze UKW strategią w targach tych wzięły udział dwa wynalazki bez bezpośredniego udziału naukowców.
Pierwszy raz w historii, z uwagi na zagrożenie koronawirusem wystawa odbyła się korespondencyjnie z ograniczoną ilością przedstawicieli. Pomimo ograniczeń konkurencja była ostra: w wystawie wzięło udział 314 uczestników z 24 krajów i 35 regionów Federacji Rosyjskiej prezentujących ponad 600 wynalazków.
W gronie nagrodzonych znalazły się dwa wynalazki z UKW.
Złoty medal otrzymał wynalazek: Aparat do teranostyki wspomagający ludzi z obrzękiem limfatycznym. Jego autorzy to: dr inż. Katarzyna Kazimierska-Drobny, prof. dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, mgr inż. Tomasz Fąs, mgr inż. Joanna Nowak, mgr Karol Pawełkowski - wszyscy z Wydziału Mechatroniki UKW.
Wynalazek dotyczy opracowania koncepcji oraz zbudowania prototypu nowatorskiego urządzenia do teranostyki, czyli jednoczesnej diagnostyki i terapii obrzęku limfatycznego kończyn górnych i dolnych. Wstępne założenia oparto na połączeniu sterowanego mikroprocesorowo pletyzmografu powietrznego (urządzenie diagnostyczne) oraz mankietu do terapii kompresyjnej. Synteza taka pozwoli na skrócenie czasu pracy lekarza, fizjoterapeuty czy innego specjalisty, a prostota konstrukcji i automatyzacja obsługi umożliwi samodzielne przez pacjenta wykonywanie oceny zmian właściwości tkanki będących miarą skuteczności stosowanej terapii oraz podstawą doboru optymalnych parametrów kompresji.
Srebrny medal otrzymał wynalazek: Zintegrowany system pomiarowy Pyłu Zawieszonego 2,5/10 (na zdjęciu) bazujący na efektywnych sensorach i niskoemisyjnej radiotransmisji. Jego autorami są: dr inż. Maciej Piechowiak, dr Piotr Kotlarz, mgr inż. Piotr Żmudziński - z Instytutu Informatyki UKW oraz mgr Marcin Kempiński z Wydziału Mechatroniki UKW.
Nagrodzony system charakteryzuje się minimalnym zużyciem energii, którą zapewnia ogniwo słoneczne. Dzięki takiemu zasilaniu oraz bezprzewodowej transmisji danych o minimalnej emisji urządzenie jest łatwe w montażu i może być umieszczane również w miejscach, gdzie trudno zapewnić tradycyjne zasilanie z sieci energetycznej. Aparat przesyła odczyty z 30-sekundowym opóźnieniem, co pozwala na bieżące monitorowanie jakości powietrza.
Tradycyjnie moskiewski Salon jest wspierany m.in. przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO), Administrację Prezydenta Federacji Rosyjskiej, Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej, Rospatent, Federację Międzynarodową Stowarzyszeń Wynalazców (IFIA).
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy! Zachęcamy naukowców z UKW do współpracy z Pionem Prorektora ds. Rozwoju i Współpracy oraz Centrum Transferu Technologii i Innowacji w celu zaplanowania, rozwijania i promocji wynalazków opracowanych na Naszym Uniwersytecie. Pomimo pandemii już teraz w CTTI UKW tworzone są zmodyfikowane plany działania na drugą połowę 2020 r. oraz cały 2021 r.