Pracownicy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego aktywni w walce z koronawirusem  Pracownicy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego aktywni w walce z koronawirusem

Pracownicy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego aktywni w walce z koronawirusem

#DrukujdlaMedyka #Zostanwdomu 

Naczyciele akademiccy z Wydziału Mechatroniki, Instytutu Informatyki oraz Instytutu Inżynierii Materiałowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego intensywnie pomagają medykom z regionu, głównie w zakresie wytwarzania niezbędnych w ich pracy elementów zabezpieczenia przed koronawirusem. Wydział Mechatroniki posiada bogate zaplecze badawczo rozwojowe i produkcyjne: laboratorium protypowania technicznego i medycznego, inżynierii odwrotnej - zestaw drukarek 3D – pracujących w 5 różnych technologiach (FDM, SLA, PolyJet, CJP oraz DMLS).

Nasi pracownicy projektują i wytwarzają w technologii druku 3D przyłbice oraz adaptery do najpopularniejszych modeli masek ochronnych, umożliwiających montaż odpowiednich filtrów przeciwwirusowych stosowanych przez ratowników. Volumin dotychczas wytworzonych artefaktów wynosi niespełna 1200 sztuk. Od kilku dni opracowują wspólnie z medykami specjalistyczne adaptery do respiratorów.

Od początku projektu jest z nami nasz student i absolwent, inż. Jakub Piotrowski, który jest również ratownikiem medycznym. Dzięki tej kooperacji na bieżąco monitorujemy potrzeby medyków, dostosowujemy i weryfikujemy produkowane prototypy.

Na tę chwilę prowadzimy ścisłą współpracę ze Szpitalem Specjalistycznym w Grudziądzu, Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, Szpitalem MSWiA w Bydgoszczy, Szpitalem Specjalistycznym w Słupsku, Szpitalem Specjalistycznym w Pile, Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Klinicznym Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SP ZOZ w Bydgoszczy, Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej-Ratownictwo medyczne w Radziejowie Kujawskim, Stacją Pogotowia Ratunkowego we Włocławku, Publicznym Specjalistycznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Inowrocławiu - Pogotowie Ratunkowe w Inowrocławiu oraz Kujawsko - Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.

W zakresie projektowania i wytwarzania modeli szczególnie zaangażowani są: mgr Zbigniew Szczepański oraz dr hab. inż. Marek Macko – prof. uczelni. W zakresie wytwarzania, końcowego przygotowania produktów oraz eksploatacji i serwisowania drukarek włączyli się dr Piotr Kotlarz, mgr Marcin Kempiński, inż. Jakub Lewandowski, mgr Tomasz Fąs, dr hab. inż. Krzysztof Moraczewski – prof. uczelni, dr hab. inż. Piotr Rytlewski – prof. uczelni, dr Tomasz Karasiewicz. Pracownicy Wydziału Mechatroniki i Informatyki opracowali i wdrożyli system zdalnej obsługi farmy drukarek 3D (12 szt.) pracujących całodobowo na potrzeby medyków.

Wszelkie działania w tym zakresie wspiera Bydgoski Klaster Przemysłowy reprezentowany przez dyrektora mgr inż. Piotra Wojciechowskiego oraz Centrum Transferu Technologii i Innowacji UKW reprezentowany przez dr. inż. Dariusza Mikołajewskiego – prof. uczelni. Dodatkowo do akcji włączyły się przedsiębiorstwa: Quarter z Bydgoszczy – reprezentowane przez mgr inż. Andrzeja Szczepańczyka, Alpha Ponte sp. z o. o. z Bydgoszczy – reprezentowane przez mgr inż. Adama Prentkiego oraz Inbras sp. z o.o. z Inowrocławia – reprezentowane przez Janusza Sarbinowskiego.

Prace w zakresie doskonalenia różnorodnych projektów na potrzeby medyczne są od kilku tygodni prowadzone w wielu ośrodkach w kraju i za granicą. Efektem tych prac są interesujące przedsięwzięcia, portale internetowe prowadzące wymianę informacji na temat potrzeb oraz repozytoria modeli 3D, w których udostępniane są gotowe projekty elementów dostosowanych do druku w technologii 3D.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego włączając się w to dzieło pragnie tym samym zachęcić inne jednostki w naszym kraju do wsparcia tej idei. Zapraszamy zainteresowanych do kontaktu oraz samodzielnego korzystania i drukowania naszych modeli udostępnionych w repozytorium Thingiverse:

Za koordynację działań, współpracę między Uniwersytetem oraz placówkami medycznymi i przedsiębiorcami, jest odpowiedzialny dr hab. inż. Marek Macko – prof. uczelni – Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy.

W sumie zrealizowano około 1200 wydruków 3D na konkretne potrzeby medyków.

Na bieżąco monitorujemy portal www.wsparciedlaszpitala.pl. Poza dotychczas wytwarzanymi adapterami i przyłbicami przewidujemy uruchomienie na większą skalę produkcję masek na twarz, gogli, okularów ochronnych (wg własnego projektu) oraz specjalistycznych adapterów do respiratorów. Jest to uzależnione od zakupu drukarek 3D i termoformierki (propozycja zamówienia złożona 9 kwietnia br. do Urzędu Marszałkowskiego).

Zgodnie z zapowiedzią, po świętach odebraliśmy i uruchomiliśmy 10 nowych drukarek 3D. Dzięki temu nasze moce produkcyjne wzrosły, a do placówek medycznych trafiają dziesiątki i setki adapterów i zatyczek do masek ochronnych oraz przyłbice. Dzięki pracy naszych konstruktorów reagujemy na prośby różnych jednostek z województwa i kraju. Ponieważ w użyciu jest wiele typów masek zabezpieczających personel przed wirusem, konieczne było opracowanie adapterów umożliwiających korzystanie z filtrów dostępnych w dużych ilościach.

Kontakt dla jednostek służby zdrowia zainteresowanych współpracą z UKW: imis@ukw.edu.pl. 

Zobacz materiał w "Zbliżeniach" TVP3.