Spotkanie Rektora z Radosławem Sikorskim Spotkanie Rektora z Radosławem Sikorskim

Spotkanie Rektora z Radosławem Sikorskim

4 czerwca JM Rektor UKW prof. dr. hab. Jacek Woźny spotkał się z Europosłem Radosławem Sikorskim. Pan Europoseł, który wcześniej pełnił ważne funkcje wiceministra oraz ministra w Ministerstwie Obrony Narodowej i Ministerstwie Spraw Zagranicznych, postanowił przekazać na rzecz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego swoje archiwalia związane z wieloletnią pracą w rządzie.

Dr hab. Adam Sudoł i dr Sławomir Łaniecki, którzy wcześniej zapoznali się z liczącym około 10 m bieżących zbiorem pism, korespondencji, w tym korespondencji międzynarodowej, protokołów, również z posiedzeń rządu dotyczących kwestii obronnych i dyplomatycznych a nie mających klauzuli tajności, ocenili zbiór wysoko pod względem historycznym i naukowym.

W przyszłości ten zespół akt stanowić będzie wartościowy materiał do badań naukowych m.in. z zakresu politologii, stosunków międzynarodowych, dyplomacji, historii i wojskowości. Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego posiada już w swojej kolekcji liczne pamiątki dyplomatyczne ministra Radosława Sikorskiego.

Pan Radosław Sikorski złożył JM Rektorowi również propozycję, aby najlepsi studenci i doktoranci UKW zajmujący się problematyką europejską w swojej pracy badawczej i korzystający w przyszłości z przekazanych przez niego zasobów archiwalnych odbywali staże w Europarlamencie.