Tamci. Wzajemne postrzeganie Polaków i Niemców

Zapraszamy na konferencję o wzajemnym postrzeganiu Polaków i Niemców, pomysłodawczynią projektu jest Friederike Partzsch, lektorka DAAD, pracująca w Katedrze Germanistyki UKW.

  • 16 października 2009, sala widowiskowa APK, godz. 19:00

Projekcja filmu „Polska Love Serenade” oraz spotkanie z reż. Moniką Anną Wojtyllo

  • 17 października, godz. 17.00, Teatr Polski: Wieczór autorski Tina Stroheker, Michael Zeller

Tina Stroheker: Polnisches Journal. Aufzeichnungen von Unterwegs (Polski dziennik. Zapiski z podróży), Waldburg 1998.
Tina Stroheker urodziła się w 1948 r. w Ulm. Jest pisarką i liryczką mającą na swoim koncie ponad 15 publikacji. Szczególną uwagę poświęca sąsiedniej Polsce. I tak np. w utworze "Frytki w Gliwicach. Poetycka topografia Polski" lub w przetłumaczonym na język polski "Dzienniku Polskim", który ukazał się W 1998 r. autorka podczas podróży po kraju wyrabia sobie własne zdanie o Polsce nie zważając na stare czy nowe stereotypy.
Michael Zeller: Polnische Augen-Blicke (Polskie momenty), Lyrik und Prosa.
Michael Zeller urodził się w 1944 r. we Wrocławiu, skąd uciekł w 1945 r. W 1974 r. uzyskał tytuł doktora uczelni w Bonn. Pisaniem zajmuje się od 1982 r. i w tym czasie kilkakrotnie zmieniał miejsce zamieszkania. Ostatnie lata spędził w Wupertalu. Zeller opublikował około 20 książek literackich. W 1997 r. otrzymał międzynarodowe stypendium dla pisarzy Fundacji im. Roberta Boscha i przez pewien okres czasu żył w Krakowie. Spośród publikacji związanych z Polską należy wymienić "Café Europa“ (1994r.) i "Jeszcze jeden kieliszek Z Panem Tadeuszem. Historie Krakowskie" z 2000r.

  • 19 października, godz. 18.00, Teatr Polski: Wieczór autorski André Hille, Elke Kraft

André Hille: Erzähl mir vom Land der Birken (Opowiedz mi o kraju brzóz), Leipzig 2006.
André Hille urodził się w 1974 roku w mieście Altmark/NRD. W 1992 r. ukończył studia na kierunku Literaturoznawstwo i Medioznawstwo. Pracuje jako dziennikarz, lektor, autor. W 2006 r. otrzymał stypendium Fundacji Kultury Landu Saksonia i miał okazję spędzić 8 tygodni w Domu Gerharda Hauptmanna w Jagniątkowie, gdzie powstało opowiadanie "Opowiedz mi o kraju brzóz".
Elke Kraft: Annedore, Leipzig 2008.
Elke Kraft urodziła się w 1957 r. w Dreźnie. Posiada wykształcenie zawodowe w dziedzinie technik pisania oraz wykształcenie wyższe w dziedzinie wychowania w domach dziecka. Ponad 20 lat pisała listy z najbliższą przyjaciółką Annedorą z Hanoweru. Po śmierci przyjaciółki w 1997 r. rodzina Anny zwróciła jej skrzynię z listami, które opatrzyła komentarzami i wydała w 2009 r. Przyjaciółki łączyła szczególna miłość do Polski, po której podróżowały w latach 70. i 80., a swoje wrażenia z tych podróży wymieniały w listach.