XXV Polish-Slovak Scientific Conference with International Participation on Machine Modelling and Simulations

W dniach 8-11 września 2020 roku na Wydziale Mechatroniki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbędzie się jubileuszowa, 25. edycja Międzynarodowej Konferencji Polish-Slovak Scientific Conference with International Participation on Machine Modelling and Simulations. Wydarzenie odbędzie się stacjonarnie w ośrodku konferencyjnym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego (Tleń, gmina Osie) oraz w formie online dla osób, które z obaw epidemiologicznych nie zdecydują się na przyjazd.

Pierwsza edycja konferencji odbyła się w 1996 roku i od tego czasu nieprzerwanie co rok gromadzi międzynarodowe grono naukowców. Obowiązki organizatorów przejmują zaś naprzemiennie gremia z Polski lub Słowacji. Ostatnia polska edycja - XXIII Polsko-Słowacka Konferencja Naukowa Machine Modelling and Simulations MMS odbyła się w 2018 roku w województwie wielkopolskim. Patronat nad nią objął wówczas JM Rektor Politechniki Poznańskiej, prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski, a organizatorem konferencji była Katedra Podstaw Konstrukcji Maszyn Politechniki Poznańskiej. Rok później organizacją cyklicznego wydarzenia zajął się Alexander Dubček University of Trenčín w Słowacji.

Tegoroczna skala oddziaływania zdeterminowana będzie obecnością naukowców z trzech krajów: Polski, Słowacji i Czech. Konferencja będzie prowadzona w języku angielskim, słowackim, czeskim oraz polskim. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele wielu Uczelni.

Uczelnie biorące udział w konferencji:

• University of Trenčín,
  • University of Žilina,
  • Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem,
  • Slovak University of Technology in Bratislava,
  • VŚB – Technical University of Ostrava,
  • Politechnika Poznańska,
  • Politechnika Warszawska,
  • Politechnika Częstochowska,
  • Politechnika Świętokrzyska,
  • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie,
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
  • Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy,
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu.

Tematyka konferencji Polish-Slovak Scientific Conference with International Participation on Machine Modelling and Simulations – MMS 2020 będzie dotyczyła szeroko pojętych zagadnień modelowania i symulacji w budowie i eksploatacji maszyn. Modelowanie maszyn i symulacje to wykorzystanie modeli (np. reprezentacji fizycznej, matematycznej lub logicznej) jako podstawy do symulacji w celu opracowania danych wykorzystywanych do podejmowania decyzji technicznych w zakresie inżynierii mechanicznej. Technologia ta należy do zestawu narzędzi inżynierów ze wszystkich obszarów zastosowań i została włączona do zbioru wiedzy z zakresu zarządzania inżynierskiego. Modelowanie i symulacje pomagają obniżyć koszty, podnieść jakość produktów i systemów oraz wyciągnąć wnioski z dokumentacji. Dodatkowo modele mogą być aktualizowane i ulepszane na podstawie wyników rzeczywistych eksperymentów. Sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence - AI) i inteligencja obliczeniowa (ang . computational intelligence - CI) mają coraz większe znaczenie w budowaniu tych modeli. Metody AI i CI dotyczą metod rozwiązywania problemów, których nie da się skutecznie rozwiązać w sposób algorytmiczny. Metody te odgrywają główną rolę w opracowywaniu wnioskowania i inteligentnych systemów. Zastosowanie nowoczesnych metod (AI i CI) w obszarze budowy maszyn jest szczególnie interesujące ze względu na charakter badawczy i praktyczny oraz bardzo silnie nawiązuje do Przemysłu 4.0. Wydaje się, że sztuczna inteligencja i CI mają lepsze właściwości do rozwiązywania ww. problemów numerycznych w bardziej efektywny sposób niż rozwiązania tradycyjne lub stanowią ich istotne uzupełnienie/kontynuację.

Subdyscypliny konferencji:

• metody i systemy w projektowaniu maszyn,
  • modelowanie i symulacja,
  • optymalizacja strukturalna,
  • dynamika maszyn i symulacje układów wieloobiektowych,
  • zaawansowane aplikacje przemysłowe, motoryzacyjne i ekologiczne,
  • mechanika eksperymentalna,
  • identyfikacja i walidacja,
  • modelowanie materiałów strukturalnych, kompozytów i nanomateriałów,
  • właściwości fizyczne i chemiczne materiałów,
  • matematyka teoretyczna i stosowana w inżynierii.

Zorganizowanie konferencji w świetle wysokich wymagań naukowo-badawczych wpisuje się w nurt oczekiwań naukowców, dzięki czemu możliwość prezentacji i opublikowanie materiałów przyczynią się do intensyfikacji działań i osiągnięcia wyższych ocen w zakresie parametryzacji dyscyplin naukowych, szczególnie inżynierii mechanicznej. Organizatorzy chcą również położyć nacisk na innowacje w wyżej wymienionej tematyce i ich zastosowanie w przemyśle. Tematy podejmowane podczas konferencji są ważne naukowo, ekonomicznie i społecznie dla gospodarki regionu kujawsko-pomorskiego, a międzynarodowy charakter konferencji oraz publikacje w wydawnictwach o zasięgu światowym czynią ją znakomitym narzędziem promocji osiągnięć regionu. Tematyka konferencji nie ogranicza się wyłącznie do wyżej wymienionych tematów, stając się tym samym otwartą na nowe zagadnienia.