Ruszył konkurs na projekty innowacyjne dla szkół!

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs zamknięty w ramach Priorytetu III – Wysoka Jakość Oświaty na projekty innowacyjne Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki  „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie innowacyjnych programów dotyczących m.in. kształcenia w zakresie nauk matematycznych, przyrodniczych i technicznych oraz przedsiębiorczości”.

Celem planowanym do osiągnięcia w wyniku realizacji projektów innowacyjnych wybranych do dofinansowania w ramach ogłoszonego konkursu jest zwiększenie zainteresowania uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych kontynuacją kształcenia na kierunkach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy, poprzez stworzenie innowacyjnych programów nauczania i innych narzędzi, przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Projekty powinny zawierać propozycje nowatorskich rozwiązań programowych, a także na etapie wdrażania programu – innowacji organizacyjnych i/lub metodycznych.
Nowatorskie rozwiązania programowe mogą dotyczyć np.:

• modernizacji programów nauczania i wychowania;
  • poszerzenia zakresu treści określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego;
  • poszerzenia wiadomości i umiejętności, które powinny być opanowane przez uczniów;
  • urozmaiconych i atrakcyjnych scenariuszy zajęć lekcyjnych – uzupełnianie programu kształcenia o nowe treści związane z najnowszymi osiągnięciami naukowymi;
  • zmian w metodach nauczania i uczenia się.

Dodatkowo premiowane będą projekty realizowane z udziałem partnerów ponadnarodowych w ramach projektu innowacyjnego z komponentem ponadnarodowym, jak również projekty realizowane przez uczelnie lub jednostki naukowe, bądź w partnerstwie z uczelniami i/lub jednostkami naukowymi.

W ramach konkursu można składać projekty, które będą dotyczyć przykładowych obszarów działania:

• poszukiwanie i wdrażanie skutecznych rozwiązań w zakresie rozwijania zainteresowań i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach niestandardowych w obrębie nauk matematycznych;
  • poszukiwanie i wdrażanie skutecznych rozwiązań w zakresie rozwijania umiejętności w posługiwaniu się technologią informacyjno-komunikacyjną w procesie uczenia się;
  • poszukiwanie i wdrażanie skutecznych rozwiązań w zakresie rozwijania zdolności praktycznego wykorzystania umiejętności nabytych w trakcie zajęć z zakresu nauk matematycznych, przyrodniczych i technicznych oraz przedsiębiorczości;
  • poszukiwanie i wdrażanie skutecznych rozwiązań w zakresie rozwijania umiejętności wykorzystania narzędzi matematycznych w życiu codziennym;
  • poszukiwanie i wdrażanie metod kształtowania postaw przedsiębiorczych u uczniów.

Przedmiotem konkursu są wyłącznie projekty innowacyjne testujące realizowane w ramach PO KL, zgodnie z Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie wdrażania projektów innowacyjnych i współpracy ponadnarodowej PO KL z dnia 1 kwietnia 2009 r.

Projekty innowacyjne testujące mają na celu wypracowanie nowych rozwiązań, a następnie ich upowszechnianie oraz włączanie do głównego nurtu polityki oświatowej. Oznacza to, że każdy projekt musi być nastawiony na badanie i rozwój konkretnego produktu, który w przypadku projektów innowacyjnych rozumiany jest bardzo szeroko. Produktem może być model, narzędzie lub instrument. Wypracowanie i upowszechnienie innowacyjnego produktu musi odbywać się w dwóch etapach, wyraźnie wyodrębnionych we wniosku o dofinansowanie projektu: pierwszy to etap przygotowawczy, drugi to etap wdrożenia.

O dofinansowanie projektu ubiegać mogą się wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych (wyjątek stanowią osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie odrębnych przepisów).

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu wynosi  ogółem 70 350 000 PLN.

Nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów będzie prowadzony od 2 października 2009 r. do 4 stycznia 2010 r.

Szczegółowe informacje wraz z dokumentacją konkursową dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej www.efs.men.gov.pl