Prof. dr hab. inż. Józef Kubik wygłosi tegoroczny wykład inauguracyjny
Prof. dr hab. inż. Józef Kubik – absolwent Politechniki Poznańskiej (1967), jest tytularnym profesorem nauk technicznych oraz specjalistą w dziedzinie mechaniki i fizyki nasyconych materiałów porowatych i biomateriałów z bogatym dorobkiem naukowym i dydaktycznym w kraju i za granicą.
W przeciągu ponad 52-letniej pracy w charakterze nauczyciela akademickiego i pracownika naukowego prowadził główne badania w Instytucie Mechaniki Politechniki Poznańskiej, gdzie się doktoryzował (1972), w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN (IPPT PAN) w Warszawie gdzie uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego (1982) oraz tytuł naukowy profesora nauk technicznych (1992).
Z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i jego poprzedniczkami (WSP i Akademią Bydgoską) prof. Józef Kubik jest związany od 1974 roku, zaś w szczególny sposób od 1996 r., kiedy na mocy porozumienia pomiędzy Dyrektorem IPPT PAN i ówczesnym Rektorem WSP, sprowadził do Bydgoszczy cały Zespół współpracowników, tworząc Katedrę, a następnie Instytut Mechaniki i Informatyki Stosowanej z bogatym, nowoczesnym Laboratorium.
Dynamiczny, naukowy rozwój tego Instytutu przyczynił się do otrzymania uprawnień do doktoryzowania z dyscypliny Mechanika (2009) zaś obecnie, dał podstawy do powołania dwóch jednostek, Wydziału Mechatroniki i Instytutu informatyki UKW.
Dzięki staraniom prof. Kubika, na UKW uruchomiono Środowiskowe Studia Doktoranckie w dyscyplinach: mechanika, informatyka i inżynieria materiałowa, przy merytorycznej współpracy z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki PAN, umożliwiając kształcenie specjalistów w tym zakresie bardzo potrzebnych w środowisku bydgoskim.
Prof. J. Kubik zaznaczył wyraźny udział w życiu Uniwersytetu, wypełniając funkcje m.in. Prodziekana ds. Nauki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Techniki, Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą UKW (2 kadencje), oraz funkcję Rektora UKW (przez 2 kadencje). Przy jego dużym zaangażowaniu UKW wzbogacił się o bardzo potrzebne inwestycje – Bibliotekę Uniwersytecką, Centrum Edukacji i Kultury Fizycznej oraz zostały odrestaurowane historyczne obiekty Uniwersytetu.
Bogaty jest dorobek naukowy profesora. Jest autorem lub współautorem sześciu opracowań monograficznych i podręczników (w tym dwóch w języku angielskim), 160-ciu publikacji w obiegu międzynarodowym, kierował wieloma grantami badawczymi finansowanymi przez Komitet Badań Naukowych, a także przez 5. Ramowy Program UE. Był inicjatorem Centrum Doskonałości Badań Materiałów Porowatych w ramach 5. Programu Ramowego UE uznanego dokumentem w 2002 roku.
Wypromował prawie dwustu mgr i inżynierów oraz pięciu doktorów nauk technicznych.
Odbył roczny staż naukowy w Japonii (Kioto University) oraz jako wizytujący profesor współpracował z Zespołami badawczymi i prezentował wykłady na kilkunastu uniwersytetach europejskich i USA. Wielokrotnie wybierany do Komitetów i gremiów akademickich, m.in. do Komitetu Mechaniki PAN - czł. 4 kadencji (1999–2015); do Rady Naukowej Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN W Warszawie - czł. 4 kadencji (1989–2006); do Rady Naukowej Instytutu Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku - czł. 2 kadencji (2002-2006); wybrany do Komitetów Redakcyjnych czasopism międzynarodowych: Journal of Damage Mechanics, Journal of Theoretical and Applied Mechanics, Acta Mechanica et Automatica.
Współprzewodniczący i współorganizator I Kongresu Mechaniki Polskiej – 2007, członek Komitetu Honorowego III – go Kongresu Mechaniki Polskiej (2015); współorganizator Wystawy Osiągnięć Polskiej Mechaniki w Warszawie – 2004 r. w czasie XXI Światowego Kongresu Mechaniki. Był Przewodniczącym Zarządu Głównego oraz Sekretarzem Generalnym Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej w latach 1996–2007.
Za szeroką działalność naukową i organizacyjną został wyróżniony m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Medalem Kazimierza Wielkiego za zasługi dla Miasta Bydgoszcz, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem „POLONIA TECHNICA” Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich w USA a także otrzymał Wyróżnienie Prezydenta i Sekretarza Naukowego Ukraińskiej Akademii Nauk za polsko-ukraińską współpracę naukową.
Od kilkunastu dni, po ponad 52 latach aktywnej pracy, wybrał stan spoczynku.