Barometr Nadziei
Barometr Nadziei (Hope-Barometer) to projekt zapoczątkowany w Szwajcarii przez Andreasa Kraffta (University of St Gallen; Swissfuture), powstał w 2009 roku jako pewnego rodzaju „kontrinicjatywa” dla innych badań prowadzonych na szeroką skalę w Europie, koncentrujących się na negatywnych wskaźnikach o znaczeniu istotnym dla rozwoju chorób cywilizacyjnych itd. Od tego czasu, Hope-Barometer stał się corocznym, cyklicznym studium nadziei i optymizmu obywateli krajów europejskich, które rozwija także inne wątki istotne z punktu widzenia rozumienia przyczyn, korelatów i następstw doświadczania nadziei. Od pięciu lat badaniami prowadzonymi w ramach projektu Barometru Nadziei objęci są także Polacy.
Rok 2020 jest wyjątkowy, gdyż czas pandemii postawił zarówno nas Europejczyków, jak i mieszkańców całego świata w obliczu wielu ograniczeń, zagrożeń i lęków. W tym roku szczególnie ważne jest zbadanie jak wielki stres towarzyszy Polakom i mieszkańcom innych krajów. Istotne jest także monitorowanie nadziei, która jeśli gaśnie to powoli oraz zmierzenie zdrowia fizycznego oraz psychicznego, które narażone jest na wahania, a nawet spadek.
Polską częścią projektu kieruje zespół w składzie: dr hab. Elżbieta Kasprzak prof. UKW i mgr Karolina Mudło-Głagolska (Wydział Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego) oraz dr Patryk Stecz (Instytut Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego).
Zachęcamy do udziału w badaniu, które dostępne jest pod poniższym adresem: www.efs-survey.com