Europejski Dzień Dziedzictwa Akademickiego Europejski Dzień Dziedzictwa Akademickiego

Europejski Dzień Dziedzictwa Akademickiego

18 listopada - Europejski Dzień Dziedzictwa Akademickiego. Święto ustanowione w 2010 roku przez Radę Europy ma na celu podniesienie świadomości na temat znaczenia dziedzictwa uniwersytetów. Bowiem Uniwersytet od stuleci pełni niezbywalną rolę w procesie kształtowania kultury, jest też wyrazem kondycji kultury ludzkiej. Funkcjonujące współcześnie uniwersytety stanowią jeden z głównych elementów europejskiej kultury zaś dziedzictwo akademickie pozostaje źródłem tożsamości. To ponad 900 letnie dziedzictwo, od Tartu do Dublina i od Oslo do Lizbony pokazuje olbrzymi wkład europejskich uniwersytetów w rozwój światowej nauki i wiedzy. Jednak jest ono wciąż zbyt mało doceniane i w znacznym stopniu nieznane szerokiej publiczności. Stąd idea obchodów dnia dziedzictwa akademickiego w Europie.