15 grudnia odbyła się uroczysta Gala Sportu Akademickiego. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią doroczna gala odbyła się w trybie online. Podczas wydarzenia gremium związane z Akademickim Związkiem Sportowym podsumowało kończący się rok.
Gala Sportu Akademickiego odbywa się cyklicznie jesienią i jest podsumowaniem działań AZS w ciągu roku akademickiego. Choć obostrzenia znacząco wpłynęły na sport akademicki, to jednak udało się przeprowadzić cały cykl Akademickich Mistrzostw Polski, czyli tegorocznego najważniejszego wyzwania organizacyjnego.
– To był trudny rok ze względu na pandemię, ale z drugiej strony był to rok wymagający, w którym musiała sprawdzić się cała organizacja. Oceniam, że AZS spisał się na piątkę – mówił podczas Gali Sportu Akademickiego prezes Akademickiego Związku Sportowego, prof. Alojzy Nowak.
W klasyfikacji generalnej AMP zwyciężyła Politechnika Gdańska, która wyprzedziła Uniwersytet Warszawski i Politechnikę Śląską. Gdańszczanie byli również najwyżej punktowaną uczelnią techniczną, a ekipa Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyła w klasyfikacji uniwersytetów. Wśród uczelni medycznych tryufy święcił Uniwersytet Medyczny w Łodzi, zaś wśród uczelni społeczno-przyrodniczych Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie była najlepsza wśród uczelni sportowych, a w gronie uczelni niepublicznych wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Złoty medal wywalczyli studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie w klasyfikacji wyższych szkół zawodowych.
– Nikt na początku roku nie spodziewał się tego, co nas spotka, a pierwsze odwołanie Akademickich Mistrzostw Polski w narciarstwie było szokiem dla wszystkich. Nie było łatwo, ale na szczęście się udało. Myślę, że siłą AZS jest struktura, zaplecze i ludzie – mówił sekretarz generalny AZS, Dariusz Piekut.
W trakcie gali wyróżniono również polskich medalistów Akademickich Mistrzostw Świata. W 2020 roku udało się przeprowadzić tylko dwie imprezy tej rangi – w marcu w Amsterdamie rywalizowali łyżwiarze szybcy, a w październiku, w trybie online odbyły się mistrzostwa w grach umysłowych. Tę ostatnią imprezę zorganizował AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Biało-czerwoni sięgnęli po sześć medali AMŚ, a wszystkie wywalczyli łyżwiarze szybcy – indywidualnie: Magdalena Czyszczoń, Kaja Ziomek, Andżelika Wójcik i Marcin Bachanek (AWF Katowice) oraz męska i żeńska drużyna.
W trakcie gali nagrodzono również AZS AWF Katowice, który w 2019 roku zwyciężył w klasyfikacji sportu dzieci i młodzieży oraz w szczególny sposób uhonorowano obchodzącą 75-rocznicę założenia Politechnikę Łódzką. To właśnie ta uczelni miała organizować tegoroczną galę. Tradycyjnie przyznano także nagrody im. Eugeniusza Pietrasika, które każdego roku otrzymują wyróżniający się młodzi działacze AZS. W tym roku nagroda trafiła do rąk Dagmary Gruszczak (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), Mikołaja Chudzika (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) i Tomasza Olszewskiego (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu). Nagrody fair play otrzymały kluby uczelniane AZS Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a za ligowy sukces roku uznano mistrzostwo Polski w futsalu i czwarte miejsce w ekstraklasie piłkarskiej zawodniczek KU AZS Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Akademicki Związek Sportowy to największa i najstarsza organizacja studencka w Polsce, która liczy blisko 40 tys. członków. AZS działa w oparciu o ok. 250 klubów i ok. 2,5 tys. sekcji. Jego sztandarową imprezą są Akademickie Mistrzostwa Polski, a w zakresie upowszechniania sportu m.in. także Igrzyska Studentów Pierwszego Roku. AZS to także sport wyczynowy i światowe gwiazdy, które trenując głównie w klubach AZS AWF, reprezentują Polskę na najważniejszych zawodach.