UKW, UTP i Młyny Rothera będą współpracować na rzecz miasta

12 marca 2021 roku Dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Administracji UKW - dr hab. Artur Laska, prof. uczelni, Kierownik Katedry Wzornictwa UTP - dr hab. Romuald Fajtanowski, prof. uczelni oraz Dyrektor Parku Kultury - Sławomir Czarnecki, podczas spotkania online, podpisali listy intencyjne oficjalnie potwierdzające wolę współpracy na rzecz miasta.

Pierwszą wspólną inicjatywę podmioty podjęły już w zeszłym roku. Wtedy też studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przeprowadzili badania sprawdzając preferencje użytkowników dotyczące przestrzeni wokół Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej. Młodzi projektanci z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego na ich podstawie opracowali koncepcje zagospodarowania tych terenów, uwzględniając także założenia i potrzeby przedstawione przez Park Kultury. W efekcie powstało kilkanaście interesujących projektów małej architektury, wpisujących się w potrzeby różnych grup użytkowników, np. rowerzystów, spacerowiczów, rodzin z dziećmi, turystów oraz owadów i ptaków.

Kolejnym krokiem współpracy będzie zaprezentowanie efektów działań studentów mieszkańcom miasta. Podkreśli to siłę kolektywu, jaką jest połączenie we wspólnej sprawie umiejętności z różnych dziedzin. Każdy z partnerów wnosi do wspólnych działań coś od siebie, Park Kultury: inspiracje programowe, UKW: prowadzenie badań i analizę wyników, a UTP: wykorzystanie tych zasobów do twórczej pracy projektowej.

Wizja wymiany zasobów i kompetencji dla efektywnego działania na rzecz miasta napawa społeczność regionalną optymizmem. Integracja różnych środowisk pozwoli bowiem w przyszłości zabierać wspólnie głos w sprawach dotyczących miejskiej przestrzeni.