Mur berliński: polskie konteksty

Zapraszamy do udziału w międzynarodowej  konferencji naukowej pt.  Mur berliński:  polskie konteksty  organizowanej przez: Katedrę  Germanistyki, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Towarzystwo Mniejszości Niemieckiej w Bydgoszczy, Instytut Stosunków Kulturalnych  z Zagranicą (Institut für Auslandsbeziehungen e.V.)
Bydgoszcz, 20. listopada 2009 r.

Cele i tematy konferencji:

• Nawiązanie do 20. rocznicy upadku muru berlińskiego i przemian demokratycznych w Polsce.
  • Dyskusja o współczesnym i historycznym wymiarze problematyki muru berlińskiego w powiązaniu z wydarzeniami roku 1989 w Polsce.
  • Wzajemne inspiracje, fascynacje i dążenia ruchów demokratycznych w PRL i NRD.
  • Propaganda, cenzura, literatura i media w PRL wobec podziału Berlina.
  • Znaczenie przełomu 1989r. w debatach politycznych, literackich i in. w Polsce i w Niemczech.
  • Tematyka upadku komunizmu w Polsce i NRD w edukacji szkolnej, obywatelskiej, turystyce oraz w działaniach organizacji pozarządowych.
  • Przełom 1989 jako temat mediów audiowizualnych w Polsce i w Niemczech.

Program konferencji w załączniku, więcej informacji na stronie www.mur-polskie-konteksty.ukw.edu.pl

Zapraszamy!